Internet to luksus
Mieszkańcy budynku socjalnego twierdzą, że
Internet to dobro powszechne. Jednak zarządca budynku nie chce
słyszeć o takim "luksusie" - pisze "Dziennik Zachodni".
Komputer to luksus, tak przynajmniej przekonuje dziennikarza Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach. - Według nich kogoś, kto zajmuje mieszkanie socjalne, nie powinno być stać na Internet, żali się reporterowi Ewa Ciechowicz. - Nie dociera do nich, że dorabiam sobie tłumaczeniem tekstów z niemieckiego na komputerze i wykonane zlecenia najtaniej jest mi wysyłać w formie elektronicznej. A przecież w krajach Unii traktuje się Internet jak rzecz pożyteczną i powszechną w zwalczaniu bezrobocia.
W opisywanym przez "DZ" budynku, wyremontowanym dzięki wsparciu finansowemu urzędu miasta, mieszka 68 rodzin. Na początku marca kilku lokatorów wyraziło zainteresowanie Internetem. Znaleźli firmę, która zaproponowała instalację. Żeby było taniej wykonawca zaproponował łącze radiowe do jednego serwera w budynku, a potem rozprowadzenie sygnału kablami do odbiorców końcowych.
- Na pewno nie pozwolimy na żadne przewierty i nowe okablowanie w wyremontowanym budynku, tłumaczy Teresa Pajor, dyrektor MZBM. - Ale to nie argument techniczny jest tu najważniejszy. Mamy do czynienia z budynkiem socjalnym, a więc o niepełnym standardzie i zastanawiam się jak mieszkańców będzie stać na Internet, skoro już teraz niektórzy zalegają z czynszami. Dziwię się, że tak mało lokatorów interesuje się wypełnieniem wniosków o dodatki mieszkaniowe do czynszów z kasy urzędu miasta, a interesuje ich tak bardzo Internet - dodaje Teresa Pajor.
Czy faktycznie urzędnicy mogą arbitralnie decydować czy Internet jest luksusem czy rzeczą powszechną? Argumentowanie odmowy tym, że sąsiad nie płaci czynszu jest mało przekonujące, pisze "Dziennik Zachodni". Pikanterii dodaje całej sprawie fakt, że MZBM ogłosił właśnie przetarg nieograniczony na dostawę sprzętu komputerowego dla swych urzędników. Internet mają od dawna.