Trwa ładowanie...

Internet "pochłania" dzieci. Co trzeci nastolatek korzysta ze smartfona po północy

Urządzenia cyfrowe pochłaniają uczniom tak dużo czasu, że na sen zostaje im go coraz mniej. Co trzeci nastolatek zabiera się do lekcji dopiero dwie godziny przed północą - wynika z badań Centrum Profilaktyki Społecznej, które podała „Rzeczpospolita".

Internet "pochłania" dzieci. Co trzeci nastolatek korzysta ze smartfona po północyŹródło: iStock.com
d2ufdms
d2ufdms

„Cyfrowe dzieci” - pochłonięte przez telewizję, Internet, gry komputerowe czy smartfony - śpią coraz krócej. „Niekontrolowane używanie technologii cyfrowych ma wpływ na rozwój dziecka. Pociąga wysokie ryzyko niedosypiania, a to prowadzi do zaburzeń funkcjonowania: zmęczenia, niskiej koncentracji, trudności w nauce” - mówi prof. Mariusz Jędrzejko z CBS, jeden z kierowników projektu badawczego Centrum Profilaktyki Społecznej w rozmowie z Rzeczpospolitą.

W weekendy i dni wolne od nauki blisko co trzeci nastolatek (w wieku 10–14 lat) korzysta z telefonów komórkowych po północy, a co piąty używa o tak później porze komputerów lub urządzeń do gier. Badanie wzbogacają także przykłady. 14-letnia Magda z Rawy Mazowieckiej przyznaje: „Mama wraca bardzo późno, bo pracuje w sklepie, a tata jeździ tirem. Z Messengera schodzę przed północą" - cytuje dziennik. Z badań wynika, że telefon komórkowy jest ostatnim urządzeniem cyfrowym, z jakim dziecko ma kontakt przed snem i pierwszym, po które sięga po przebudzeniu.

Późnowieczorna aktywność uczniów nie ogranicza się jedynie do technologii cyfrowych. Coraz więcej (zwłaszcza nastolatków) odrabia lekcje i uczy się po godzinie 22. Powodem tego jest jednak w większości wcześniejsza aktywność w Internecie i gry. Według badań, blisko jedna trzecia nastolatków (15-17 lat) odrabia lekcje lub przygotowuje się do zajęć po godz. 22, a prawie co dziesiąty na godzinę przed północą. Wieczorno-nocne odrabianie lekcji dotyczy także co siódmego 10-14 latka.

Sondaż objął ponad tysiąc uczniów mających od 10 do ponad 17 lat z pięciu województw. Opinią na temat korzystania przez dzieci z urządzeń cyfrowych podzieliło się także około stu rodziców.

d2ufdms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ufdms
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj