Internet nas ogłupia?
Chcesz poznać bieżące analizy spadków cen akcji w Tokio czy Nowym Jorku, podłoże wojny gruzińsko-rosyjskiej o Osetię Południową lub poglądy współczesnych uczonych na temat możliwości podróży w czasie? Nic trudnego. Wystarczy wpis do Wikipedii czy Google'a, a potrzebna informacja natychmiast się pojawi. Uczeni przekonują jednak, że życie przed ekranem i karmienie się internetowymi treściami diametralnie zmienia funkcjonowanie naszego mózgu i sposób myślenia - czytamy w "Newsweeku".
Wśród naukowców nie ma jednak zgody co do oceny tego zjawiska. Jedni twierdzą, że fatalnie wróży ono naszej przyszłości, bo internet sprawia, że jesteśmy mniej inteligentni. Czytamy coraz krótsze teksty, a przy dłuższej lekturze szybko się męczymy. Przeskakujemy ze strony na stronę, na każdej zatrzymując się na kilka minut. Stajemy się niecierpliwi i żądamy natychmiastowego dostępu do informacji. Nie silimy się na głębszą analizę danych.
Tak czarną wizję zaprezentował przed kilku tygodniami Nicholas Carr, autor książek popularnonaukowych poświęconych nowym technologiom, w szeroko komentowanym artykule "Is Google Making us Stupid?" (Czy Google nas ogłupia?), opublikowanym na łamach magazynu "The Atlantic". Z jego opinią zgadza się prof. Susan Greenfield, neurobiolog z University of Oxford, autorka wydanej właśnie w Wielkiej Brytanii książki "ID: The Quest for Identity in the 21st Century" (Poszukiwanie tożsamości w XXI w.), krytykującej wpływ nowych technologii na współczesnego człowieka. (jks)
Paweł Górecki