PolskaInternet dla człowieka

Internet dla człowieka

27.09.2000 22:12, aktualizacja: 22.06.2002 14:29

Rozwój technologii internetowej to prawdziwa rewolucja. Wie to każdy. Społeczeństwo, które nie będą podążały za ta rewolucją, zanotują spadek inwestycji i miejsc pracy - to mówiły dyrektywy Unii Europejskiej już z przed 6 laty. Co dziś oferują Polakowi instytucje rządowe, administracja publiczna, system ścigania, samorządy i jak przystosowują się do nowej ery opowiadali pracownicy tych instytucji na środowej konferencji * Internet dla człowieka* zorganizowanej przez firmę Edusoft.
Sejm umożliwia nawiązanie dialogu między rządzącymi a rządzonymi - mówił Zbigniew Jabłoński, Dyrektor Ośrodka Informatyki w Kancelarii Sejmu. Opowiadał o zawartości stron www Sejmu i o ich funkcjach. Zadaniem tych stron jest informowanie o stanie prawnym kraju (baza aktów prawnych) oraz o pracach legislacyjnych w Sejmie (np. publikowanie sprawozdań z obrad ).
Także administracja publiczna wdraża nowe technologie. Urząd Miasta Łódź stworzył już strony internetowe. Na razie pełnia funkcje słupa ogłoszeniowego - mówił Adam Kępa Dyrektor Biura Informatyki w tym urzędzie. Pracownicy obecnie starają się zebrać wszystkie informacje o tym 815-tysięcznym mieście; następnym etapem będzie np. możliwość personalizacji stron przez użytkowników. Już teraz przez Internet można się dowiedzieć, co i w jaki sposób można załatwić w urzędzie, a do tego ściągnąć sobie potrzebne formularze.
Czy ktoś miałby za złe urzędowi skarbowemu gdyby powiadamiał on o tym jakie dokumenty będziemy musieli złożyć w najbliższym czasie, a na dodatek gdybyśmy mogli składać zeznania podatkowe nie wychodząc z domu? O takich rozwiązaniach myśli Naczelnik Wydziału Systemów Wymiany Informacji w Ministerstwie Finansów Jerzy Iwon. I na myśleniu nie poprzestaje, ponieważ już w I kwartale 2001 r. zacznie być testowana pierwsza wersja nowych systemów, które maja wprowadzić ułatwienia.
Aby zeznania podatkowe przez Internet były możliwe trzeba m.in. _ zastąpić formularze papierowe elektronicznymi, ustalić jednolite zasady płatności podatków, tak aby nie zmieniały się co roku, zapewnić bezpieczeństwo przesyłania danych i wprowadzić ustawę o podpisie elektronicznym_ - wymienił Witold Jarzynka Naczelnik Wydziału Informatyki w Izbie Skarbowej w Szczecinie.
W _ nowych czasach_ nowe rozwiązania musi stosować także policja. Po pierwsze, zrobiono strony www, na których można się dowiedzieć, czym zajmuje się policja. Po drugie, zaczęto tworzyć wewnętrzna bazę danych, dostępną tylko dla funkcjonariuszy, aby mogli _ ze swojego miejsca pracy_ znaleźć wszystkie potrzebne im informacje.
Wraz z nowymi technologiami pojawiły się nowe przestępstwa, dlatego w każdym, dawniej wojewódzkim, mieście ma powstać specjalna jednostka do walki z nimi - mówił Jan Hajduiewicz Dyrektor BKSK Komendy Głownej Policji. (reb)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także