Internet bez VAT‑u - posłowie komentują
Sejm zwolnił od podatku VAT opłaty za dostęp do Internetu w domu i w placówkach kulturalno-oświatowych. Posłowie głosowali późnym wieczorem nad poprawkami Senatu do ustawy o podatku VAT. Jednogłośnie przeszły także poprawki dotyczące niższego podatku VAT na obuwie dziecięce i odzież niemowlęcą.
12.03.2004 | aktual.: 12.03.2004 07:10
Posłom koalicji rządzącej udało się przeforsować, mimo sprzeciwu opozycji, podwyżkę do 22% podatku VAT na artykuły dziecięce takie jak meble, sanki czy narty. Koalicja przeforsowała także ograniczenie możliwości odliczenia VAT-u przy kupnie samochodów osobowych dla firm.
Zadowolony z wyniku głosowań był premier Leszek Miller, gdyż - jak powiedział - wszystkie propozycje rządu zostały przyjęte. Udało się potwierdzić, że rząd dysponuje skuteczną większością w Sejmie - podkreślił premier.
Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej uważa, że ustawa w tej formie nie jest korzystna dla naszych przedsiębiorców. "Przegraliśmy wszystkie sensowne poprawki, które miały ułatwić życie polskim przedsiębiorcom, dla nich jest to bardzo zła ustawa" - powiedział. Poseł Chlebowski pozytywnie ocenił natomiast przeforsowanie zwolnienia od VAT-u umów-zleceń i umów o dzieło oraz usług internetowych.
Zdaniem Barbary Marianowskiej z PiS już wkrótce konieczne będzie poprawienie ustawy. Nowelizacja powinna nastąpić jak najszybciej, aby ustawa stała się zgodna z konstytucją i z przepisami Unii Europejskiej oraz aby sprzyjała ona rozwojowi przedsiębiorczości - powiedziała posłanka.
Przeciwnikiem ustawy jest też przewodniczący klubu parlamentarnego Ligi Polskich Rodzin Marek Kotlinowski. "W tej ustawie widać fiskalizm i wolę rządu, aby szukać pieniędzy za wszelką cenę poprzez podatki pośrednie" - ocenił poseł LPR.
Ustawa trafi teraz do podpsiu prezydenta. Ma ona wejść w życie 1 maja, w dniu naszego wstąpienia do Unii Europejskiej.