Internauci mówią "NIE" projektowi ws. internetu
Portale Wirtualna Polska, Onet oraz Interia przeprowadziły wspólną ankietę wśród internautów. Chcieliśmy poznać Wasze zdanie na temat projektu nowelizacji prawa prasowego. Nowe przepisy mogą bardzo poważnie skomplikować życie Internautów. W ich myśl być może zostanie wprowadzony obowiązek rejestracji w sądzie wszystkich informacji, które ukazują się w portalach i na stronach internetowych.
Tysiące użytkowników internetu oddało swe głosy w specjalnej sondzie umieszczonej równocześnie na trzech portalach. Udzielili oni odpowiedzi na pytanie: Jak oceniasz projekt nowelizacji ustawy "Prawo prasowe" z zapisem, aby strony internetowe podlegały rejestracji w sądzie?".
Wyniki sondy jednoznacznie wskazują, że pomysł ministerstwa został oceniony jako zły przez większość Internautów.
W sondzie Wirtualnej Polski najwięcej głosów padło na opcję: "oceniam bardzo negatywnie". Odpowiedziało tak aż 64% ankietowanych. Na opcję "oceniam negatywnie" oddało głos 19% naszych Internautów. Opcję "oceniam bardzo pozytywnie" wskazało 4% osób, a "pozytywnie" – 5%. 5% osób nie miało zdania, a 3% wybrało opcję "nie interesuje mnie to". Swoje głosy w sondzie oddało 2846 osób.
Podobnie w sondzie zamieszczonej na portalu Onet.pl najwięcej głosów padło na opcję: "oceniam bardzo negatywnie" - 41% , a następnie na opcję "negatywnie" ( 20%). Opcje "bardzo pozytywnie" i "pozytywnie" wskazało po 10% Internautów. 10% osób nie miało zdania, a 9% wybrało opcję "nie interesuje mnie to". W głosowaniu udział wzięło 28128 osób.
Również sonda zamieszczona w portalu Interia.pl przyniosła podobne wyniki. Najwięcej głosów padło na opcję: "oceniam bardzo negatywnie" - 73% , a następnie na opcję "negatywnie" - 13%. Opcję "bardzo pozytywnie" wskazało 5% osób, a "pozytywnie" – 2% Internautów. 2% osób nie miało zdania, a 5% wybrało opcję "nie interesuje mnie to". W głosowaniu wzięło udział 2897 osób.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewnia, że celami projektu są m.in.: lepsza ochrona praw autorskich i wyeliminowanie reliktów PRL, nie przewiduje się zaś obowiązku rejestrowania w sądzie blogów, czy innych prywatnych stron internetowych.
Nowela ma wprowadzić obowiązek rejestracji wszystkich "publikacji prasowych", które ukazują się w internecie (niezależnie od tego, czy mają odpowiednik drukowany, czy nie). Przepis ten wywołał burzę medialną. "Rzeczpospolita" napisała, że wobec braku ścisłej definicji publikacji prasowych oznaczać to może obowiązek rejestracji większości stron internetowych.
Jak poinformował serwis VaGla.pl, w rządowej nowelizacji zmieniono definicję "prasy", zmieniono definicję "dziennika" i definicję "czasopisma" oraz definicję "wydawcy". wprowadzono przepisy, które mówią, że "publikacje prasowe ukazujące się wyłącznie w formie elektronicznej podlegają rejestracji...". Jak czytamy dalej w serwisie, w uzasadnieniu projektodawca zawarł "enigmatyczne tłumaczenie, że blogów ta regulacja ma nie dotyczyć". Jak jednak zauważa serwis, pojęcie "blog" nie zostało nigdzie zdefiniowane.
W uzasadnieniu do ustawy zapisano: "Należy zauważyć, że projekt nowelizacji ustawy (...) nie rozstrzyga problemu blogów, z tego względu, iż ta forma twórczości jest obecnie w fazie rozwoju. Nie chcąc ingerować w swobodną ewolucję tego środka przekazu, odstąpiono od wprowadzenia szczegółowego uregulowania tej materii na tym etapie. Nie wyklucza się jednak sytuacji, iż w toku dalszych prac legislacyjnych będzie rozważana kwestia wprowadzenia do ustawy regulacji dotyczących blogów i ewentualnej ich rejestracji".
Wyniki ankiet przeprowadzonych przez trzy portale: Wirtualną Polskę, Onet i Interię wskazują jednak, że Internauci są krytycznie nastawieni do rządowego projektu nowelizacji prawa prasowego.