Trwa ładowanie...
d1cwu7s
słońce
06-11-2001 14:59

Interheliosond - kosmiczy projekt naukowców

Polscy naukowcy będą uczestniczyć w międzynarodowym projekcie kosmicznym Interheliosond obejmującym wysłanie sondy do badania korony słonecznej - poinformował dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Zbigniew Kłos.

d1cwu7s

Interheliosond podejdzie do Słońca znacznie bliżej niż okrążający go obecnie Ulisses - na odległość około 20 promieni słonecznych, co umożliwi badania zjawisk występujących w koronie słonecznej.

Wysłanie słonecznej sondy będzie wspólnym przedsięwzięciem Rosji i Niemiec. Polskę zaproszono do tego programu ze względu na nasze dotychczasowe osiągnięcia i doświadczenia w badaniach zjawisk falowych w plaźmie kosmicznej - powiedział prof. Kłos.

Budowa sondy będzie wymagać zastosowania wielu nowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Trzeba stworzyć warunki, co jest technicznie możliwe, do pracy przyrządów i systemów łączności w temperaturze bliskiej miliona stopni.

Obecnie prowadzone są - z naszym udziałem - prace teoretyczno- modelowe i symulacje potrzebne do przygotowania programu badawczego. Uczeni rosyjscy i niemieccy pracują nad technologią sondy - wyjaśnił prof. Kłos. (mon)

d1cwu7s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cwu7s
Więcej tematów