Interaktywna wystawa o komunikowaniu w Pałacu Kultury i Nauki
Instalacje przedstawiające różne sposoby
komunikowania od werbalnego po tzw. mowę ciała oraz przegląd
technik przekazu informacji m.in. telefonu, telewizji satelitarnej
i I-Poda - można obejrzeć na dostępnej od czwartku w stołecznym
Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) interaktywnej wystawie "Communico
ergo sum".
15.11.2006 | aktual.: 15.11.2006 16:53
Ekspozycja przedstawia całą historię ludzkiego komunikowania. Wszyscy jesteśmy otoczeni komunikacją i komunikujemy się między sobą, dlatego wystawa ta jest tak interesująca, zwłaszcza dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, do których kierujemy ją w sposób szczególny - powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej wystawę prezes zarządu PKiN, współorganizatora wystawy, Lech Isakiewicz.
Wystawa została przygotowana przez ośrodek wystawowy Citta della Scienza z Neapolu przy współpracy naukowców oraz włoskich designerów. W zamierzeniach autorów ma w przystępny sposób przekazywać naukową wiedzę oraz kształtować otwartość uczniów na osiągnięcia w dziedzinie nowych technologii.
Ekspozycja została podzielona na pięć działów. Najbardziej wyeksponowanym jest komunikacja w mediach, na który składają się specjalnie zaaranżowane studia telewizyjne i radiowe, w których zwiedzający mogą sami tworzyć informacje.
Drugi dział wystawy przybliża wiedzę na temat komunikacji w przyszłości. Będzie tam można m.in. poznać historię naukowca Kevina Warwick'a, który jako pierwszy wszczepił sobie silikonowy chip oraz dowiedzieć się czy można wydawać komputerowi polecenia wyłącznie ruchem głowy.
Dział trzeci poświęcony jest różnym sposobom komunikowania się: przekazu werbalnego oraz mowy niewerbalnej. Czwarty dział opowiada o komunikacji w świecie zwierząt. Ostatni natomiast prezentuje krótką historię odkryć i wynalazków najpopularniejszych przekaźników komunikatu, takich jak telegraf, radio i komputer.
Przy współpracy z konsultantami naukowymi organizatorzy przygotowali materiały edukacyjne oraz konspekty dla nauczycieli, które zostaną rozesłane do szkół na terenie całego kraju. Otrzyma je także każdy opiekun grupy przy wejściu na wystawę.
Ekspozycja jest prezentowana na drugim, czwartym i trzydziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Będzie dostępna dla zwiedzających do 15 września 2007 roku.