PolskaInteligentni, ale mało aktywni

Inteligentni, ale mało aktywni

Młodzi Polacy w testach wiedzy i kompetencji obywatelskich wypadają zdecydowanie lepiej niż ich rówieśnicy z Europy czy z USA. Jednak ta wiedza nie przekłada się na aktywny udział w życiu społecznym i politycznym - wynika z badań przeprowadzonych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Nauczycielskie (IEA).

21.04.2003 10:54

Badania prowadzono w minionych latach równocześnie w szesnastu krajach (m.in. USA, Włoszech, Belgii, Portugalii, Czechach, na Cyprze i na Węgrzech) na reprezentatywnych próbach 17-18-latków. W kwietniu 2003 zostały zebrane i opublikowane w opracowaniu Instytutu III Rzeczypospolitej "Rok 2005. Młodzi Polacy jako obywatele". Dołączono tam również ankiety z CBOS i badania porównawcze polsko-niemieckie z ostatniej dekady.

Według badania International Educational Association (IEA), w którym brali uczniowie wszystkich typów szkół ponadpodstawowych (90% Polaków w wieku 17 lat), młodzi Polacy osiągnęli najlepszy wynik - 111 (średnia wynosiła 100).

Z opracowania wynika jednak, że polskiej młodzieży nie interesują bieżące wydarzenia polityczne. Polityka była ważna tylko dla 3% ankietowanych przez CBOS w 2002 roku.

Wobec obaw związanych z wykształceniem (55% młodych twierdzi, że za 10-15 lat będzie mieć wykształcenie wyższe), bezrobociem (takie ma 53% młodych Polaków) polska młodzież poszukuje potężnego wsparcia i (zdecydowanie częściej niż w innych krajach) wskazuje na potrzebę istnienia państwa opiekuńczego.

Młodzi Polacy niechętnie angażują się politycznie; rzadziej też nich ich rodzice i dziadkowie biorą udział w wyborach. W wyborach parlamentarnych z 2001 roku głosowało 40% dwudziesto- i trzydziestolatków, ok. 45% czterdziestolatków oraz ponad połowa pięćdziesięciolatków i starszych - przypomina Instytut III Rzeczypospolitej.

Młodzi mają w większości poglądy lewicowe i liberalne. Na SLD w 2002 roku zamierzało głosować 31% młodych (i 38% wśród ich rodziców), a na ugrupowania liberalne (Platformę Obywatelską, Unię Wolności i Unię Polityki Realnej) - 24% młodzieży i 15% starszych Polaków. (reb)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)