PolskaInspektor zamknął dom socjalny w Chełmży

Inspektor zamknął dom socjalny w Chełmży

W całej Polsce trwają kontrole stanu technicznego i bezpieczeństwa budynków socjalnych. Inspektorat budowlany zdecydował już o zamknięciu hotelu socjalnego w Chełmży i skierowaniu sprawy do prokuratury.

Inspektor zamknął dom socjalny w Chełmży
Źródło zdjęć: © PAP

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Toruniu uznał, że budynek w Chełmży - hotel socjalny po dawnym hotelu sportowym - nie spełniał podstawowych wymogów bezpieczeństwa, m.in. w małych pokojach bez wentylacji stały kuchenki gazowe. Na zewnątrz część budynku jest okryta płytami azbestowymi, balkony są wykończone drewnianymi okładzinami. Sama konstrukcja budynku jest drewniana, izolowana materiałem ropopochodnym, który w razie pożaru płonie jak pochodnia.

Inspektor Tadeusz Julke wydał zakaz użytkowania budynku i skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości narażenia na niebezpieczeństwo ok. 50 mieszkańców budynku.

Burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński nie dostał jeszcze oficjalnie decyzji o zakazie użytkowania budynku. Dlatego nie wiadomo, czy się od niej odwoła. Burmistrz zapewnia, że zrobi wszystko by pomóc lokatorom. Na razie nie wiadomo jednak, co się z nimi stanie.

Czerwiński twierdzi, że nikt nikogo świadomie nie narażał na niebezpieczeństwo. W mieście po prostu nie ma wolnych mieszkań. Burmistrz zapowiada, że hotel w pierwszej kolejności zostanie zabezpieczony.

Brakuje gaśnic i hydrantów, nie ma dróg ucieczki

Kontrole stanu technicznego budynków socjalnych, a także warunków związanych z bezpieczeństwem pożarowym, zlecił wojewodom minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna.

Z danych uzyskanych od wojewodów wynika, że średnio w jednym województwie jest od kilku do kilkudziesięciu domów socjalnych, w których zazwyczaj mieszka od kilkuset do kilku tysięcy osób. Często domy socjalne są to zaadaptowane dawne hotele robotnicze. Wiele z nich jest murowanych, ale nierzadko zdarzają się budynki o konstrukcji drewnianej, w których murowane są jedynie klatki schodowe.

Z kontroli wynika, że najczęściej w tego typu obiektach brakuje gaśnic i hydrantów, drogi ewakuacyjne są zawalone meblami i innymi przedmiotami, bywają nielegalne podłączenia do instalacji elektrycznej lub brak odpowiedniego jej zabezpieczenia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (67)