Infolinia o utrudnieniach na drogach podczas rocznicy wyzwolenia Auschwitz
Małopolska policja uruchomiła we wtorek specjalny numer telefonu, pod którym kierowcy mogą uzyskać informacje na temat organizacji ruchu drogowego i utrudnień na drogach w związku z obchodami 60. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Pod krakowskim numerem* (0-12) 61-51-997* do 30 stycznia wieczorem policjanci będą przekazywać kierowcom informacje o utrudnieniach z powodu uroczystości w Oświęcimiu oraz z powodu konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.
Infolinia cieszy się dużym zainteresowaniem kierowców. Już dzień wcześniej odbieraliśmy telefony od kierowców. Uruchomiony od dziś telefon dzwoni przez cały czas - powiedział rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.
Informacje o zmianach w organizacji ruchu drogowego w Małopolsce dostępne są również w Internecie na stronach małopolskiej policji (www.kwp.krakow.pl i www.malopolska.policja.gov.pl)
.
Wojewoda Małopolski w związku z utrudnieniami uruchomił też specjalny numer telefonu w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim (012) 61-60-116, pod którym będzie działać specjalny punkt informacyjny dla mieszkańców.
Zarówno wojewoda, jak i policja apelują do mieszkańców o wyrozumiałość i podporządkowywanie się służbom odpowiedzialnym za utrzymanie porządku na drogach.
Jak informuje policja, w środę i czwartek przez drogi Małopolski przejadą 44 delegacje rządowe w ponad pięćdziesięciu kolumnach, liczących po kilkanaście samochodów. Do pilnowania porządku wyruszy ponad 3 tys. policjantów z małopolski i wydziałów ruchu drogowego z innych miast.
W środę 26 stycznia utrudnienia wystąpią na trasie z Balic do Krakowa. Podczas przejazdu z lotniska wojskowego do miasta kolumn z oficjalnymi delegacjami wstrzymywany będzie ruch na południowym autostradowym obejściu Krakowa, Węźle Mirowskim i ulicach: Mirowskiej, Księcia Józefa, Kościuszki, Zwierzynieckiej oraz w rejonie pierwszej obwodnicy, czyli wokół Plant. Wzdłuż tych ulic obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się i postoju.
Od godzin popołudniowych 26 stycznia aż do zakończenia uroczystości 27 stycznia, w centrum Krakowa zamknięte będą ulice: Powiśle, Starszewskiego i Podzamcze. 26 i 27 stycznia zamknięta będzie Al. 3 maja, gdzie znajdować się będzie parking dla autokarów. Kłopoty wystąpią też w środę po południu i w czwartek rano w rejonie ul. Prandoty.
27 stycznia utrudnienia wystąpią na trasie z Balic do Krakowa (na tych samych ulicach co 26 stycznia). W tym dniu nastąpi też całkowite wyłączenie z ruchu autostrady A4 w godz. od 8. do 18., a od godz. 12. także drogi prowadzącej od Węzła Chrzanów 2 do Oświęcimia przez Chrzanów, Libiąż i Bobrek.
W czwartek 27 stycznia, ze względu na odbywające się w Teatrze im. J. Słowackiego forum "Let My People Live", od godz. 8. do 12. zamknięte będą ulice: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztowa i Szpitalna.
Parkingi dla uczestników rocznicowych uroczystości będą usytuowane w Krakowie w trzech miejscach: na al. 3 maja (koło Parku Jordana), na Węźle Radzikowskiego obok hipermarketu oraz przed bramkami autostradowymi.
Utrudnienia wystąpią także w samym Oświęcimiu. Zamknięte zostaną ulice: Krakowska, Konopnickiej, Powstańców Śląskich, Wyzwolenia, Leszczyńskiej, a także przyobozowy teren Brzezinki.
Lokalny ruch tranzytowy w kierunku Śląska będzie odbywał się ulicą Konarskiego, przez rondo na Niwie, wiadukt kolejowy oraz ulicę Śląską.
Policja zaleca, by 27 stycznia kierowcy korzystali z objazdów. Z kierunku Katowic do Krakowa: przez Dąbrowę Górniczą i Olkusz lub przez Tychy, Dąbrowę Górniczą i Olkusz albo przez Tychy, Pszczynę, Brzeszcze, Jawiszowice, Polankę Wielką, Zator i Skawinę.
Z Oświęcimia do Krakowa będzie można dojechać przez Zator i Skawinę. Z Bielska Białej do Krakowa przez Kęty, Wadowice i Głogoczów.
Objazd z Zakopanego do Krakowa prowadzi przez Skomielną Białą, Jordanów, Suchą Beskidzką, Wadowice, Kęty, Bielsko-Białą i Tychy.