Infolinia NFZ. 3 minuty czekania i krótki komunikat: "lek jest dostępny"

W poniedziałek NFZ uruchomił specjalną infolinię. Pacjenci mogą sprawdzić, w których aptekach są leki, jakich potrzebują, a z którymi w ostatnich tygodniach były problemy. Mogą – jeśli dodzwonią się do konsultanta i informacje będą aktualne.

Infolinia NFZ. 3 minuty czekania i krótki komunikat: "lek jest dostępny"
Źródło zdjęć: © East News | TADEUSZ KONIARZ/REPORTER
Katarzyna Romik

15 prób w ciągu 90 minut. Dwie rozmowy. Średni czas oczekiwania na jakikolwiek komunikat – 3 minuty.

Pierwsza rozmowa. Pytanie o miasto, lek, dawkę, liczbę tabletek. – Przeciwzakrzepowy lek Xarelto 20 jest ogólnodostępny. Opakowania zawierające 14 tabletek są w wielu miejscach Warszawy: Krucza 50, Śliska 3, Zgoda 9. Co 100 metrów jest jakaś apteka… - wymienia konsultant. Połączenie przerywa. Nie zdążymy zapytać o inne regiony kraju, gdzie były problemy z dostępnością leku.

Zobacz także: "Dwie twarze Kaczyńskiego". Dworczyk: prezes nikogo nie obrażał

Xarelto 20 to tabletki przeciwzakrzepowe. Wskazania: profilaktyka udaru i zatorowości żył, leczenie zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Lek do końca życia muszą przyjmować pacjenci po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego, czyli tzw. "by-passów".

NFZ zapewnia, że lek jest ogólnodostępny. Farmeceuci podkreślają, że - owszem - ale nie ten refundowany i przyjmowany przez największą liczbę pacjentów.

Infolinia NFZ. "Brak problemów z połączeniem i z lekami"

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński zapewnia, że póki co, wszystko działa. – Zainteresowanie infolinią jest ogromne, szum jest niesamowity. Co najmniej 10 konsultantów ciągle odbiera telefony. Nie mają chwili, aby złożyć raport – słyszymy po 11:00, czyli po 3 godzinach działania infolinii.

Próbujemy zapytać o inne leki. Większość połączeń kończy krótki komunikat: "Informujemy, że w tej chwili wszyscy nasi konsultanci prowadzą rozmowy. W celu uzyskania połączenia prosimy o telefon za kilka minut". Połączenie automatycznie zostaje przerwane.

Po 50 minutach odbiera konsultantka. Pytamy o lek na cukrzycę – Symformin SR500 ("proszę przeliterować, nie jestem farmaceutką") i na tarczycę – Euthyrox N88 ("Ten już znam, bardzo dużo osób o niego pyta").

Tym razem pytamy o Śląsk. - Leki są dostępne. Symformin w kilku aptekach w Bytomiu, w Chorzowie, Piekarach Śląskich, Tarnowskich Górach – konsultantka wymienia nazwy aptek i podaje numery telefonu.

Nie wiadomo, ile opakowań danego leku jest w aptekach. Te informacje są aktualizowane co kilka, kilkanaście godzin, dlatego NFZ podaje kontakt do konkretnej apteki, żeby dopytać czy dostaniemy interesujący nas lek.

- Euthyrox też jest już dostępny – mówi nam rozmówczyni. Z tym preparatem były duże kłopoty, nie tylko na Śląsku. – Ale już ich nie ma. Zapasy tego leku są na bieżąco uzupełniane, są teraz dostawy, więc problemy będą coraz mniejsze – podkreśla NFZ. Podobnie jest z przeciwzakrzepowym lekiem Xarelto, o który dopytujemy podczas tej rozmowy.

Resort zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację, dlatego konsultanci mogą podać informacje o dostępności leków. – Można je dostać, jeśli w czasie rozmowy z nami nikt ich nie wykupił – słyszymy w infolinii NFZ.

Infolinia NFZ. Telefon do apteki jest konieczny

"Proponuję zamiennik" albo "mamy jedno opakowanie" - to odpowiedź na pytania w konkretnych już aptekach. Najlepiej zadzwonić i zapytać, czy w aptece są leki.

Metformax SR 500, Euthyrox N88, N50, Siofor 1000, Kalium Effervescent – pytania o te leki farmaceuci słyszą najczęściej.

- Pacjenci chodzą od apteki do apteki. Nie ustawiają się nawet w kolejce. Otwierają drzwi, wołają do nas i wychodzą, bo leków nie ma – słyszymy od farmaceuty z Bytomia. – Od piątku ich zaskoczenie, kiedy mówimy, że tych leków nie ma, jest jeszcze większe. Mówią, że "minister w Wiadomościach mówił że wszystkie leki są" – mówi nasz rozmówca.

- Są, ale w innych dawkach niż te, które pacjenci mają na receptach. - Euthyrox N88 jest praktycznie nieosiągalny i nie ma zamiennika. Dawki powyżej 100 są dostępne. Te niższe nie - mówi farmaceuta.

Problemy z dostępnością leków mogą wynikać z tego, że zapotrzebowanie jest większe niż produkcja. - Nie produkuje się wszystkiego naraz. Tylko partiami np. Lek A na serce: 1000 sztuk. Zmiana: lek B na raka: 1000 sztuk. Następnie – lek C na gruźlicę: 1000 sztuk. Większe firmy maja kilkanaście linii, mniejsze kilka i to trwa – wyjaśnia.

Infolinia NFZ działa od poniedziałku, od 8:00. W pierwszej kolejności konsultanci podają adresy i kontakt do aptek, gdzie są leki jakie nas interesują. Jeśli jest taka potrzeba, uzyskamy też informację o zamiennikach.

Lekarze i farmaceuci zachęcają, by zapytać i skorzystać z tej pomocy. Odradzają stanowczo zakupy leków w Internecie. – To niepewne źródło – podkreślają.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (42)