Infolinia dla tych, którzy nie wymienili jeszcze dowodu
Infolinia, dowożenie starszych i
niepełnosprawnych do urzędów miast oraz dyżury urzędników
przyjmujących wnioski i wydających dowody w niektóre wolne dni -
tak wojewoda śląski chce zachęcić mieszkańców do wymiany starych
dowodów.
W woj. śląskim dotychczas wymieniono 3 mln 557 tys. dowodów osobistych. Niestety, blisko 500 tys. osób nie dokonało jeszcze wymiany, w tym ok. 400 tys. nie złożyło stosownego wniosku - mówił wojewoda Zygmunt Łukaszczyk podczas konferencji prasowej w Katowicach.
Wojewoda zaapelował do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o zapewnienie pełnej obsługi na stanowiskach zajmujących się wydawaniem dowodów osobistych do ostatniego dnia roku, w tym otwarcia urzędów w soboty 22 i 29 grudnia oraz niedziele 23 i 30 grudnia.
Od piątku służby wojewody pod numerem 0 800 1000 22 uruchamiają bezpłatną infolinię dla mieszkańców, gdzie będzie można dowiedzieć się m.in. o sposobie wymiany dowodów, a także o godzinach otwarcia oraz specjalnych dyżurach w dni wolne poszczególnych urzędów gmin.
Ponadto 15 samochodów, należących do taboru Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, będzie do dyspozycji mieszkańców niepełnosprawnych oraz osób w podeszłym wieku, mających problemy z dotarciem do urzędów.
Z danych wynika, że największe zaległości w wymianie dowodów osobistych mają duże miasta aglomeracji katowickiej, gdzie 15-20% pełnoletnich mieszkańców nie wymieniło jeszcze tych dokumentów tożsamości. W Sosnowcu jest to aż 25%, w Będzinie 20%, Częstochowie 19%, Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu Zdroju, Zabrzu - po 17%, w Katowicach 11%.
Do miejscowości-rekordzistów należy Kłobuck, gdzie aż 22% mieszkańców nie wymieniło dowodów. W małych gminach odsetek osób, które jeszcze tego nie uczyniły, jest niewielki.
Ostateczny termin wymiany dowodów osobistych mija z dniem 31 grudnia 2007 r. Od 1 stycznia stare dowody nie będą uprawniały do przekraczania granic. Ze starym dowodem nie będzie także można m.in. wyrobić paszportu, załatwić niektórych formalności w urzędach administracji publicznej, składać oświadczeń woli przed notariuszem, odebrać pocztowych przesyłek poleconych, zawrzeć umów cywilno-prawnych.
Książeczkowymi dowodami osobistymi będzie można posługiwać się w sprawach, w których wymagane jest stwierdzenie tożsamości i obywatelstwa polskiego jeszcze do dnia 31 marca 2008 r., ale wydłużenie ważności starych dowodów dotyczy wyłącznie osób, które do końca grudnia złożą wnioski o wydanie nowego dowodu.