Infografika: PO zepchnięta do defensywy. Zobacz, gdzie wygrał PiS
Totalna dominacja - tak można w skrócie opisać zwycięstwo PiS na poziomie gmin. Po 2011 roku mało komu wydawać się mogło, że Platforma utraci swoje "bastiony" - zachodnią Polskę i Warszawę. W tegorocznych wyborach co prawda PO uzyskała tam nie najgorsze wyniki, ale została zepchnięta przez PiS do głębokiej defensywy.
28.10.2015 | aktual.: 28.10.2015 21:07
W 2011 roku w na terenie Warszawy PiS nie wygrał w ani jednej dzielnicy - udało mu się to tylko we wschodnich gminach (Wołomin, Kobyłka, Radzymin) lub południowych - Raszyn czy Tarczyn. W poprzednich wyborach w każdej z dzielnic Warszawy zwyciężała Platforma. W tym roku głosy podzieliły się inaczej.
PiS zwyciężył na: Bielanach, Woli, Ursusie, Włochach, Pradze Północ, Pradze Południe, Targówku, Wawrze, Rembertowie, Wesołej - w sumie 10 dzielnicach. Platforma musiała zadowolić się 8: głosowano na nią częściej na Bemowie, Żoliborzu, Ochocie, Śródmieściu, Mokotowie, Ursynowie i Wilanowie i Białołęce.
Stolica została więc prawie po równo podzielona między dwie największe partie.
Jednak duopol Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej jest szczególnie widoczny na szczeblu gminnym - Zjednoczonej Lewicy udało się wygrać w zaledwie 4 gminach, Kukiz '15 w jednej, a PSL-owi w 29. Natomiast Mniejszość Niemiecka zwyciężyła w 17 gminach (wszystkie w woj. opolskim).
Na poziomie powiatów podział kraju między te dwie partie widać jeszcze bardziej - tylko w jednym powiecie udało się wygrać Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Resztę wzięło PiS i PO.
Co ciekawe, nie ma województwa, w którym w każdej gminie wygrałoby PiS - właściwie za każdym razem przeszkodził w tym PSL, który "urywał" jedną z nich. Najbliżej totalnej dominacji Prawo i Sprawiedliwość było w województwie podkarpackim i lubelskim - tam zabrakło jednej gminy, by można było ogłosić całkowite zwycięstwo.
Wcześniej wspomniany "bastion" Platformy, czyli zachodnia Polska została odbita przez PiS. PO miało w 2011 roku najwyższe poparcie w gminach województw: lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego. W tegorocznych wyborach zostało w nich pobite i to bardzo dotkliwie. To samo tyczy się kujawsko-pomorskiego, gdzie gminy popierające PO to w zasadzie okolice Bydgoszczy i kilka innych, rozrzuconych po województwie.
Marnie wygląda wynik Zjednoczonej Lewicy - zwycięstwo w 4 gminach (Niechanowo, woj. wielkopolskie), (Gniewino, woj. zachodniopomorskie) i dwie blisko granicy z Białorusią: Orla i Czeremcha (woj. podlaskie). Warto zaznaczyć, że południowa część województwa podlaskiego w 2011 roku była zdominowana przez SLD. W 2015 r. najlepsze wyniki w gminach zdobyło PSL, zwyciężając w łącznie w 6 gminach na Podlasiu (z czego 5 z nich to właśnie południowa część województwa).