Indyjsko-pakistańskie rokowania odłożone
Planowane na początku tygodnia
kluczowe rokowania indyjsko-pakistańskie na temat polityki
atomowej obu państw, a także spornej prowincji - Kaszmiru zostały
odłożone - podał rzecznik pakistańskiego MSZ.
Przesunięcie terminu - bez wyznaczania nowej daty rokowań - zostało dokonane na prośbę strony indyjskiej - dodał rzecznik w Islamabadzie. W sobotę - po indyjskich wyborach parlamentarnych - w Delhi zaprzysiężony został nowy premier rządu, Manmohan Singh z dotychczas opozycyjnej Partii Kongresowej. Nadal nie rozdzielono tek w nowym rządzie Indii.
Odłożone rozmowy miały stanowić kontynuację rozpoczętych w lutym pierwszych od trzech lat bezpośrednich, formalnych rokowań indyjsko-pakistańskich, dotyczących głównie sprawy spornego Kaszmiru. Podczas lutowej serii rozmów Pakistan i Indie miały uzgodnić zarysy procesu pokojowego, przede wszystkim zaś rozwiązania kwestii kaszmirskiej.
Odłożenie rozmów zbiegło się w czasie z niedzielnym atakiem separatystów kaszmirskich, w którym pod Srinagarem zginęło 26 indyjskich żołnierzy.
Trwające od 14 lat zbrojne powstanie w Kaszmirze pochłonęło w sumie już ponad 65 tys. ofiar.
Większość ludności Kaszmiru stanowią muzułmanie, ale przeszło 50 lat temu jego hinduski władca postanowił przyłączyć swój kraj do Indii, a nie do muzułmańskiego Pakistanu. Pakistan nie uznał tej decyzji, stoczył z Indiami dwie wojny o Kaszmir - w latach 1947-48 i w 1965 roku, i kontroluje część terytorium tej krainy. (W 1971 roku między Indiami i Pakistanem wybuchła trzecia wojna, tym razem z powodu Bangladeszu, dawniej Wschodniego Pakistanu.)
Separatyści kaszmirscy domagają się prawa do samostanowienia i przeprowadzenia plebiscytu, w którym ludność tej himalajskiej prowincji mogłaby wybrać przynależność do Indii bądź Pakistanu - albo niepodległość.