Trwa ładowanie...
d25pi6h

Indonezja: zatonął statek z imigrantami z Bliskiego Wschodu, 20 ofiar

Statek wiozący do Australii imigrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, zatonął u wybrzeży Indonezji. Utonęło 20 osób, w większości dzieci, 75 osób zaginęło, a 25 zdołało się uratować - poinformowała indonezyjska policja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Imigranci często ryzykują życiem, próbując dopłynąć do terytoriów Australii
Imigranci często ryzykują życiem, próbując dopłynąć do terytoriów Australii (AFP, Fot: AMSA)
d25pi6h

Według doniesień telewizji Metro mieszkańcy prowincji Jawa Zachodnia znaleźli w wodzie 20 ciał. Na pokładzie jednostki znajdowało się, według niepotwierdzonych źródeł, 120 osób.

Poszukiwania, prowadzone przez cztery indonezyjskie okręty ratownicze, zostały zawieszone z powodu nadchodzącej nocy i zostaną wznowione w sobotę o świcie.

Imigranci, którzy wyruszyli z portu rybackiego Pelabuhan Ratu w południowo-zachodniej części wyspy Jawa, chcieli dotrzeć do Wyspy Bożego Narodzenia, aby tam prosić australijskie władze o azyl. Pochodzą z Jordanii, Libanu i Jemenu.

d25pi6h

Według oficjalnych statystyk od początku 2013 roku 18 tys. imigrantów ubiegających się o azyl dotarło do Australii, często na Wyspę Bożego Narodzenia, australijskie terytorium na Oceanie Indyjskim, gdzie prowadzony jest obóz dla azylantów. Imigranci, w większości kurdyjscy, irańscy czy iraccy, przypływają głównie z Indonezji na przepełnionych i często będących w złym stanie technicznym łodziach. Dla wielu podróż kończy się tragicznie.

W sierpniu ze statku tonącego u wybrzeży Wyspy Bożego Narodzenia uratowano 106 osób ubiegających się o azyl.

W poniedziałek rozpoczyna oficjalną wizytę w Indonezji nowy premier Australii Tony Abbott. Tematem jego rozmów będzie m.in. problem nielegalnej imigracji. Wcześniej zapowiedział zaprzestanie przyjmowania łodzi z przybywającymi do Australii imigrantami.

Abbott zamierza przeciwdziałać fali imigrantów m.in. poprzez wykupywanie łodzi od indonezyjskich rybaków, tak aby nie wpadły one w ręce przemytników ludzi, oraz wynagradzanie rybaków za informacje o przemytnikach. Oba te posunięcia wzbudzają zastrzeżenia natury etycznej. Zdaniem opozycji narażą one ponadto na szwank stosunki Australii z Indonezją.

d25pi6h

Imigranci, którzy - mimo tych przeszkód - dotrą do Australii, mają otrzymywać jedynie czasowe wizy nieuprawniające do stałego pobytu.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d25pi6h

d25pi6h
d25pi6h
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów