Trwa ładowanie...

Indie: Sąd najwyższy dekryminalizuje homoseksualizm

Sąd Najwyższy zniósł dzisiaj przepis uznający stosunek homoseksualny jako "wykroczenie przeciw naturze". Uznał, że 160-letni dokument jest niezgodny z konstytucją Indii i dyskryminuje ze względu na orientację seksualną.

Share
Indie: Sąd najwyższy dekryminalizuje homoseksualizm
Źródło: PAP/EPA, fot: DIVYAKANT SOLANKI
d1eko9c

- Orientacja seksualna jest jednym z wielu naturalnych zjawisk. Każda dyskryminacja ze względu na orientację seksualną jest równoznaczna z pogwałceniem podstawowych praw - tłumaczył w uzasadnieniu decyzji sądu Dipak Mishra, główny sędzia sprawy.

- Historia jest winna przeprosiny osobom homoseksualnym za zwłokę w zagwarantowaniu im praw - wtórował głównemu arbitrowi inny sędzia, Indu Malhotra.

Po ogłoszeniu decyzji tłumy ludzi związanych ze środowiskiem LGBT i ich zwolenników wybiegły na ulicę, okazując swoją radość.

Sąd Najwyższy w Indiach zniósł kary za homoseksualizm. PAP/EPA
Sąd Najwyższy w Indiach zniósł kary za homoseksualizm. Źródło: PAP/EPA, fot: Harish Tyagi

- To na naszą korzyść - krzyczała 19-letnia Smriti, jedna z osób związanych z LGBT, obejmując troje innych, zanim zostali porwani przez kamery telewizyjne. Widzieli wiadomość tekstową od dziennikarza w sądzie, cytującą sędziów. - Wtedy dowiedzieliśmy się, że znieśli kary. Już nie jesteśmy kryminalistami we własnym kraju! - powiedziała.

d1eko9c

- To pokazało, że jesteśmy funkcjonalną demokracją, w której wciąż istnieje wolność wyboru, mowa i prawa - mówiła Ritu Dalmia, jedna z działaczek LGBT w Indiach.

Decyzja z czwartku wydaje się kończy lata walki społeczności LGBT o swoje prawa. Wcześniejsze wnioski z 1994 i 2001 roku były odrzucane przez sądy. W 2009 roku Sąd Najwyższy w Delhi uznał, że artykuł 377. indyjskiego kodeksu karnego jest niezgodny z konstytucją. i pozbawił go mocy obowiązującej. Jednak w 2013 roku uznano prepis o "wykroczeniu przeciw naturze" za obowiązujący i może go zmienić jedynie parlament.

d1eko9c

Podziel się opinią

Share
d1eko9c
d1eko9c
Więcej tematów