Incydent w Zatoce Fińskiej. Dwóch członków załogi aresztowanych
Dwóch członków załogi statku Fitburg, podejrzewanego o uszkodzenie kabla przesyłowego między Helsinkami a Tallinem 31 grudnia, zostało aresztowanych, a kolejnym dwóm wprowadzono zakaz podróży.
Członkowie jednostki towarowej, która w sylwestra płynęła z Petersburga do izraelskiej Hajfy, to obywatele Rosji, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Gruzji. "Na obecnym etapie nie jest jednak możliwe poinformowanie o roli, jaką pełnili na statku" - podano w komunikacie policji.
Do uszkodzenia kabla należącego do fińskiego operatora Elisa doszło w środę nad ranem w estońskiej strefie ekonomicznej. 132-metrowy statek Fitburg, pływający pod banderą karaibskiego państwa Saint Vincent i Grenadyny, został skierowany w stronę południowego wybrzeża Finlandii, niedaleko Helsinek.
Incydent w Zatoce Fińskiej
Komisarz prowadzący sprawę Risto Lohi przyznał, że incydent przypomina wcześniejsze przypadki uszkodzeń kabli, w których uczestniczyły statki towarowe z Rosji, a wspólnym czynnikiem była opuszczona kotwica.
Niemal dokładnie rok temu, w Boże Narodzenie 2024 r., tankowiec Eagle S, płynąc z Petersburga, uszkodził podmorskie kable telekomunikacyjne i energetyczne między Estonią a Finlandią. Jednostka została wówczas zatrzymana przez fińskie służby, a oficerom postawiono zarzuty, jednak sąd w Helsinkach umorzył postępowanie, uznając, że Finlandia nie ma jurysdykcji, gdyż zdarzenie miało miejsce w strefie ekonomicznej, poza wodami terytorialnymi kraju.