Trwa ładowanie...
d4mykb0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Incydent w Przemyślu. Zwierzchnik grekokatolików potępił zakłócenie ukraińskiej procesji

• Stanowczo potępiamy skrajny nacjonalizm - ocenił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego
• Dodał, że "takie działania rujnują wspólną przestrzeń europejską"
• Swiatosław Szewczuk podziękował polskiej policji za interwencję
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Incydent w Przemyślu
Incydent w Przemyślu (PAP, Fot: Darek Delmanowicz)
d4mykb0

Stanowczo potępiamy skrajny nacjonalizm, który nie przystoi chrześcijańskiemu narodowi - ocenił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Swiatosław, w odpowiedzi na próbę zakłócenia ukraińskiej procesji dzień wcześniej w Przemyślu.

"Takie działania rujnują wspólną przestrzeń europejską, stają się przyczyną podżegania do nienawiści i niezgody i dlatego stają na przeszkodzie budowy naszej wspólnej przyszłości" - napisał hierarcha w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej jego Kościoła.

"Jesteśmy przekonani, że kulturalne i intelektualne środowiska narodu polskiego, tak jak i przedstawiciele Kościoła, również zdecydowanie potępiają podobne czyny. Nadal będziemy działać w duchu pojednania polsko-ukraińskiego, które rozpoczęliśmy wiele lat temu" - podkreślił.

d4mykb0

Swiatosław przypomniał, że procesje modlitewne w Przemyślu odbywają się co roku, a ich celem jest upamiętnienie ukraińskich wojskowych, którzy zginęli w obozie dla internowanych w okolicach tego miasta. Zaznaczył, że marsze te były zakazane w czasach komunizmu.

Dostojnik podziękował polskiej policji za interwencję, dzięki której wierni mogli dotrzeć na cmentarz, gdzie pochowani są Ukraińcy i odmówić tam modlitwę.

"Niechaj w Roku Miłosierdzia Bożego Pan Bóg pomoże narodowi polskiemu i ukraińskiemu w pokonaniu wszelkiej nienawiści, pomoże przebaczać i prosić o przebaczenie, a zatem, zgodnie z testamentem świętego Jana Pawła II, goić rany naszej niełatwej przeszłości" - oświadczył arcybiskup Swiatosław.

W niedzielę przed południem w Przemyślu grupa kilkudziesięciu osób usiłowała zatrzymać procesję grekokatolików i prawosławnych, którzy po żałobnym nabożeństwie w intencji ukraińskich bohaterów wojennych w greckokatolickiej katedrze archikatedralnej przechodzili ulicami miasta na Ukraiński Cmentarz Wojenny. Modlono się w intencji spoczywających tam strzelców siczowych Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, walczących w latach 1918-1920 r. pod wodzą Semena Petlury u boku Józefa Piłsudskiego. Wielu z nich zmarło na tyfus w obozie dla internowanych.

d4mykb0

Jak informował oficer prasowy przemyskiej policji podkom. Bogusława Sebastianka, policja rozdzieliła uczestników procesji od osób, które zakłócały uroczystości. - Kilkadziesiąt osób wtargnęło na jezdnię i usiłowało zatrzymać przemarsz procesji. Policjanci weszli między nich i rozdzielili. Nie było konieczności używania siły - mówiła.

Według naocznego świadka zdarzenia, dziennikarza chcącego zachować anonimowość, doszło do siłowych przepychanek: napastnicy szarpali się z kilkoma uczestnikami procesji; jednego z nich, około 60-letniego mężczyznę, poturbowali i podarli mu koszulkę.

Świadek dodał, że wśród zakłócających procesję byli miejscowi pseudokibice, ale też osoby identyfikujące się ze środowiskiem narodowców. Mieli ze sobą transparenty, m.in. "Banderowcy i ich zwolennicy precz z Polski", czy nawiązujące do rocznicy rzezi wołyńskiej.

Policja w Przemyślu poinformowała, że dziewięciu osobom, które zakłóciły procesję, postawiono zarzuty naruszenia prawa do publicznego wykonywania kultu religijnego. Po niedzielnym wydarzeniu policja zatrzymała łącznie 23 osoby. Wobec pozostałych 14 osób toczy się postępowanie; policja nie wyklucza, że zarzuty zostaną postawione kolejnym osobom. Podejrzanym grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

d4mykb0

Podziel się opinią

Share

d4mykb0

d4mykb0
Więcej tematów