Trwa ładowanie...
d2w99k1
d2w99k1

Incydent w pobliżu Wielkiej Brytanii. Myśliwce Typhoon przechwyciły dwa rosyjskie bombowce

• Dwa myśliwce Typhoon RAF wystartowały dla przechwycenia rosyjskich bombowców
• Rosyjskie samoloty zidentyfikowano jako tupolewy Tu-160
• Brytyjczycy podali numery boczne: 94101 i 94104
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2w99k1

Dwa myśliwce Typhoon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) wystartowały dla przechwycenia dwóch rosyjskich bombowców, zmierzających w kierunku przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

Według brytyjskich mediów myśliwce wystartowały w trybie alarmowym z bazy Coningsby w hrabstwie Lincolnshire. Do naruszenia brytyjskiej przestrzeni powietrznej nie doszło.

Rosyjskie samoloty zidentyfikowano jako naddźwiękowe bombowce strategiczne Tupolew Tu-160 (oznaczenie zachodnie Blackjack) o numerach bocznych 94101 i 94104. Pierwsza z tych maszyn nosi imię słynnego radzieckiego lotnika bombowego z czasów II wojny światowej Pawła Tarana, a druga imię marszałka Aleksandra Gołowanowa, który w latach 1946-48 dowodził radzieckim lotnictwem dalekiego zasięgu.

d2w99k1

Liczba przechwyceń rosyjskich samolotów bojowych w pobliżu granic państw NATO zwiększyła się w ciągu ubiegłego roku, co jest jednym z przejawów wzrostu napięcia w stosunkach Moskwy z Zachodem w rezultacie konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Jednak używanie przez Rosję do takich misji Tu-160 - największych kiedykolwiek zbudowanych bombowców - nie jest zbyt częste.

Rosyjskie siły powietrzne dysponują 16 samolotami Tu-160, stacjonującymi w bazie Engels w obwodzie saratowskim. Nie wszystkie z tych maszyn są zdolne do lotów bojowych.

d2w99k1

Podziel się opinią

Share
d2w99k1
d2w99k1
Więcej tematów