PolskaInauguracja Dnia Papieskiego

Inauguracja Dnia Papieskiego

Międzynarodową konferencją "Jan Paweł II-
Apostoł Jedności" i wręczeniem nagród TOTUS (katolickich Nobli)
przyznawanych przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia",
zainaugurowano w Warszawie już po raz trzeci obchody Dnia
Papieskiego.

11.10.2003 | aktual.: 11.10.2003 20:34

Tegoroczne obchody przypadające w niedzielę poprzedzającą wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża mają bardzo uroczystą oprawę, gdyż zbiegają się one z 25. rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II.

Jan Paweł II w czasie 25 lat pontyfikatu zwracał się do wszystkich ludzi, bez względu na rasę czy religię, aby bronić godności człowieka i wskazywać na niesprawiedliwość - powiedział w sobotę na Uniwersytecie Warszawskim prefekt Kongregacji Biskupów, jeden z najbliższych współpracowników papieża kardynał Giovanni Battista Re.

Kardynał scharakteryzował Jana Pawła II jako papieża, który "nawet dla ludzi nieprzyjmujących chrześcijańskiego przesłania, jawi się jako czujny obrońca i niezłomny głosiciel najgłębszych pragnień człowieka", wśród których wymienił potrzebę braterstwa i solidarności, sprawiedliwości, postępu i dobrobytu oraz tęsknotę za pokojem.

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono już po raz czwarty nagrody TOTUS 2003, przyznawane przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Ludzie mediów powinni przede wszystkim zatroszczyć się o "ludzkie wzrastanie dzieci". Według papieża fałszywa jest postawa polegająca na tzw. neutralności w wychowaniu, uzewnętrzniająca się wyrażaniem zgody na "dorastanie samemu" - podkreślił ks. Andrzej Kaleta podczas sobotniej konferencji, zorganizowanej przez Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach dla uczczenia 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

Ponad 1200 uczestników stanęło w sobotę w Częstochowie na starcie specjalnego biegu pod hasłem "2,5 kilometra na 25 lat pontyfikatu". Bieg, zorganizowany w ramach Dnia Papieskiego, wygrał licealista Grzegorz Urbanik z Częstochowy. 2,5-kilometrowa trasa symbolicznego biegu wiodła spod Jasnej Góry aleją biskupa Stefana Bareły, parkiem 3 Maja, przez plac Biegańskiego i Aleję Najświętszej Marii Panny na metę pod jasnogórskim klasztorem.

Cztery godziny trwała plenerowa modlitwa różańcowa na białostockim lotnisku Krywlany, w miejscu, gdzie w 1991 roku papież Jan Paweł II odprawił Mszę świętą. Wierni spotkali się przy uporządkowanym kopcu, gdzie wówczas stał papieski ołtarz. "Różaniec w podziękowaniu za 25-lecie pontyfikatu papieża Jana Pawła II wybrano w Białymstoku dlatego, że to modlitwa szczególna dla papieża. Ponadto rok 2003 jest Rokiem Różańca Świętego" - powiedział ks. Roman Balunowski z kurii metropolitalnej.

Liczącą ponad 900 stron księgę z tekstami poświęconymi pontyfikatowi otrzyma papież Jan Paweł II. Część z nich została wygłoszona na konferencji naukowej, która zakończyła się w sobotę w Krakowie. Księga jest oprawiona w białą skórę. Znajdują się w niej 63 referaty poświęcone różnym aspektom papieskiego pontyfikatu i tylko jedna ilustracja.

W Poznaniu w sobotę otwarto wystawę poświęconą papieżowi "Tu się wszystko zaczęło - Jan Paweł II a Polska". Wystawa pokazuje Ojca Świętego przez pryzmat jego pielgrzymek do Polski i tego, co w czasie tych pielgrzymek mówił swoim rodakom.

Ponad 600 km długości ma otwarty w sobotę Małopolski Szlak Papieski. Wiedzie on śladami Jana Pawła II z Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza, a jego ścieżki prowadzą m.in. przez Beskidy, Gorce i Tatry.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)