Trwa ładowanie...
d1ur7d3
prezydent
26-02-2004 15:10

Impeachment Paksasa zacznie się w przyszłym tygodniu

Procedura odsunięcia od władzy prezydenta Litwy
Rolandasa Paksasa, oskarżonego o naruszenie konstytucji i złamanie
przysięgi, powinna rozpocząć się najpóźniej 5 marca - uważa
przewodniczący sejmowej komisji etyki i procedur, poseł Algimantas
Salamakinas. Formalnie uchwałę w tej sprawie Sejm zamierza przyjąć
w przyszłym tygodniu.

d1ur7d3
d1ur7d3

Oznacza to, że parlament nie będzie czekał na orzeczenie Sądu Konstytucyjnego, który ma zbadać wnioski specjalnej komisji pod kątem zgodności ich z konstytucją. "Zgodnie z regulaminem Sejmu procedura odsunięcia od władzy powinna rozpocząć się najpóźniej po 15 dniach od jej zainicjowania. 5 marca upływa 15 dni od przyjęcia odpowiedniej uchwały" - powiedział Salamakinas.

W ubiegły czwartek Sejm, po wysłuchaniu wniosków specjalnej komisji, która orzekła, że wszystkie sześć zarzutów wobec prezydenta są uzasadnione, że prezydent naruszył konstytucję i załamał przysięgę, zainicjował procedurę impeachmentu i skierował wnioski w tej sprawie do Sądu Konstytucyjnego.

"W tym przypadku orzeczenie Sądu nie jest zobowiązujące. Ma ono jedynie pomóc parlamentarzystom w podjęciu decyzji podczas głosowania nad dymisją szefa państwa. W zaistniałej sytuacji Sąd Konstytucyjny będzie badał wnioski komisji równolegle z odbywającym w Sejmie procesem impeachmentu" - zaznaczył Salamakinas.

Przewiduje się, że proces impeachmentu potrwa około dwóch miesięcy. Będzie przebiegać zgodnie z kodeksem karnym. Zostanie zwołana specjalna sesja parlamentu, którą poprowadzi przewodniczący Sądu Najwyższego albo jeden z sędziów tego sądu. Wystąpią oskarżyciele i obrońcy prezydenta. Możliwe, że ponownie zostaną przesłuchani świadkowie. Posłowie, którzy w procesie będą pełnili role przysięgłych, tylko w szczególnych przypadkach będą mieli prawo głosu.

d1ur7d3

Prezydent zostanie usunięty z urzędu, jeżeli co najmniej 85 posłów w 141-osobowym Sejmie uzna, że co najmniej jeden z zarzutów jest słuszny.

Problemy Paksasa rozpoczęły się pod koniec października zeszłego roku, kiedy Departament Bezpieczeństwa Państwa przedstawił parlamentowi informację o tym, że otoczenie prezydenta, a być może także on sam, utrzymuje kontakty z międzynarodowymi organizacjami przestępczymi.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj