PolskaImię Papieża dla placówki tylko przez biskupa

Imię Papieża dla placówki tylko przez biskupa

Instytucje publiczne, które chcą nosić imię Jana Pawła II, powinny zgłaszać się w tej sprawie do swoich biskupów - poinformował ks. Józef Trela z Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

W poniedziałek Stolica Apostolska odmówiła Szpitalowi Wojewódzkiemu w Poznaniu zgody na nadanie tej placówce imienia Jana Pawła II. W oficjalnym komunikacie napisano, że "Stolica Apostolska z zasady nie udziela szpitalom zgody na noszenie imienia Papieża".

Zdaniem ks. Treli, jeżeli ktoś - jakiejś instytucji chce nadać czyjeś imię, to względy zwyczajowe wskazują na to, że powinien zwrócić się do tej osoby lub do instytucji ją reprezentującej. Dodał, że nie orientuje się, czy jest to określone w jakichś przepisach.

W Polsce jest kilka szpitali, które noszą imię zmarłego papieża- Polaka. Jak powiedział Adam Chrapiesiński, pełniący od 2002 r. obowiązki dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej imienia Jana Pawła II w Nowym Targu, szpitalowi temu Jan Paweł II "patronował od początku". Placówka powstaje od lat 70. i jej budowa nadal nie jest skończona.

Jak wszyscy wiemy, papież kochał Podhale. Podobno kiedyś, gdy przelatywał nad Nowym Targiem, powiedział, że to jest jego szpital, i by skończyć go jak najszybciej - mówił Chrapiesiński.

Zaznaczył, że dużą rolę w nadaniu imienia Jana Pawła II placówce odegrał ówczesny ks. prałat, arcybiskup Stanisław Dziwisz, "który urodził się na terenie powiatu nowotarskiego i chodził do szkoły w Nowym Targu". Dodał, że w 1987 r. placówkaotrzymała poprzez komisję charytatywną Episkopatu Polski sprzęt - ultrasonograf dla oddziału ginekologiczno-położnicznego - jako dar Ojca Świętego.

P.o. dyrektor powiedział, że po śmierci Jana Pawła II próbował odnaleźć oficjalne dokumenty o nadaniu imienia placówce, jednak nie udało się to. "Prawdopodobnie nie było żadnej drogi oficjalnej" - ocenił.

Imię jana Pawła II nosi także m.in. Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie leczy się choroby serca i płuc. Jak dowiedziała, szpital mógł przyjąć imię Papieża w 1990r., bo zgodę na to wyraził on sam.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)