PolskaIlu w Polsce mamy świadków koronnych?

Ilu w Polsce mamy świadków koronnych?

Polska policja chroni 80 świadków koronnych i 115 ich najbliższych - takie dane z Zarządu Ochrony Świadka Koronnego CBŚ przekazał Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Komendant Główny Policji. Fundacja zwróciła się o to w ramach dostępu do informacji publicznej.

06.08.2009 | aktual.: 06.08.2009 21:05

O podanie dokładnej liczby osób objętych programem ochrony - z podziałem na świadków koronnych oraz osoby dla nich najbliższe - HFPC zwróciła się do Komendanta Głównego Policji gen. Andrzeja Matejuka. Fundacja chciała też przedstawienia kosztów funkcjonowania Zarządu Ochrony Świadka Koronnego CBŚ oraz przeciętnego kosztu funkcjonowania jednego programu ochronnego.

W piśmie KGP do Fundacji policja podała, że Zarząd Ochrony Świadka Koronnego CBŚ prowadzi 80 programów ochronnych. "W ich ramach chronionych jest 195 osób, w tym 80 osób stanowią podejrzani, których zeznania przeciwko innym członkom zorganizowanych grup przestępczych, sądy dopuściły jako dowody w sprawie na podstawie ustawy o świadku koronnym. Pozostała liczba osób (115) to osoby najbliższe, chronione w ramach programu ochrony" - czytamy w piśmie policji.

Zarazem policja odmówiła ujawnienia kosztów ochrony świadków koronnych. W piśmie dyrektora gabinetu KGP mł. insp. Marka Purzyckiego podano, że programy ochrony są finansowane z funduszu operacyjnego, który jest objęty klauzulą tajności, co reguluje zarządzenie MSWiA z 2005 r. ws. zasad tworzenia i gospodarowania tym funduszem oraz ustawa o ochronie informacji niejawnych.

Po otrzymaniu tej odpowiedzi Fundacja - na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej - zwróciła się do policji o ponowne rozpatrzenie wniosku. Zdaniem skarżących, policja nie podała, w jaki konkretnie sposób ujawnienie kosztów naruszałoby tę ustawę. "W związku z tym naszym zdaniem nie sposób zweryfikować zasadności odmowy podania informacji o kosztach funkcjonowania programu ochrony świadków koronnych" - pisze Fundacja, podkreślając, że prawo do takiej informacji pozostaje w interesie społecznym i że publikowanie takich danych może się przysłużyć budowaniu zaufania obywateli do władzy.

Komenda Główna Policji ma 30 dni na ustosunkowanie się do ponownego wniosku Fundacji. W razie gdyby decyzja znów była odmowna, można się od niej odwołać do sądu.

Świadkiem koronnym może być członek gangu, który postanowi zerwać z przestępczą przeszłością i ujawni wszystko, co wie o swych kompanach i przestępstwach, które popełnili - nie ma prawa odmówić zeznań. Taki skruszony gangster może w zamian liczyć na umorzenie swoich spraw, wolność, a nawet - w razie zagrożenia życia lub zdrowia - na zmianę tożsamości dla siebie i najbliższej rodziny. Świadkiem koronnym nie może zostać osoba, która usiłowała popełnić albo popełniła zabójstwo, ani szef grupy przestępczej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)