Trwa ładowanie...

Ilu rząd ma zwolenników? Styczniowy sondaż CBOS

Rząd, od początku urzędowania premier Beaty Szydło, ma teraz najwięcej zwolenników - wynika z sondażu CBOS. W styczniu poparcie dla rządu wyraziło 39 proc. pytanych. 32 proc. Polaków to natomiast przeciwnicy obecnego gabinetu.

Share
Ilu rząd ma zwolenników? Styczniowy sondaż CBOS
Źródło: PAP/EPA, fot: Marcin Obara
d4ei46k

Wśród ankietowanych znaleźli się również ci, którzy są obojętni wobec aktualnie panującego rządu. Ich odsetek wyniósł 26 proc.

Okazuje się, że sympatia dla rządu wzrasta. Ma on o 2 punkty proc. więcej zwolenników niż w grudniu 2016 roku. - Choć jest to niewielka zmiana, stanowi ona kontynuację trendu obserwowanego od września 2016 roku; w tym okresie odsetek badanych popierających rząd wzrósł z 34 proc. do 39 proc. (to najwyższa wartość od początku urzędowania Beaty Szydło)
- komentuje wyniki CBOS.

Zmalał odsetek przeciwników rządu - od grudnia ub.r. o 3 punkty proc. O 2 punkty proc. wzrosła natomiast liczba osób obojętnych wobec władzy. 3 proc. ankietowanych stanowili niezdecydowani - to o 1 punkt proc. mniej niż w grudniu 2016 roku.

d4ei46k

W badaniu ocenie poddane zostały także efekty działań rządu. Na pozytywne rezultaty wskazało 50 proc. badanych (o 1 punkt proc. więcej niż w grudniu). Liczba ocen negatywnych od grudnia wzrosła o 1 punkt proc. do 39 proc. Na odpowiedź „trudno powiedzieć” wskazało natomiast 11 proc. osób. To o 2 punkty proc. mniej niż w grudniu.

Inaczej procenty rozłożyły się, kiedy Polaków zapytano o to, czy polityka obecnego rządu "stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej". Na to pytanie twierdząco odpowiedziało 43 proc. Kolejne 47 proc. było przeciwnego zdania. Odsetek pozytywnych ocen i tak jest większy niż w grudniu. Wzrósł o 3 punkty proc. Negatywnych ocen w grudniu było zaś tyle samo, co w styczniu. O 3 p. proc. do 10 proc. zmniejszyła się natomiast liczba osób niezdecydowanych.

Polacy ocenili również samą Beatę Szydło. O 2 punkty proc. do 42 proc. w porównaniu z grudniem ub.r. wzrósł odsetek niezadowolonych z tego, że premier Szydło stoi na czele rządu. 13 proc. badanych wskazało na odpowiedź "trudno powiedzieć". To o 2 punkty proc. mniej niż w grudniu.

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-15 stycznia 2017 r. Reprezentatywna próba losowa złożona z dorosłych mieszkańców Polski wynosiła 1045 osób. Badanie wykonano metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

d4ei46k

Podziel się opinią

Share
d4ei46k
d4ei46k
Więcej tematów