PolskaIlu Polaków jest na świecie?

Ilu Polaków jest na świecie?

Na całym świecie
żyje prawie 60 mln Polaków. Niedługo liczba tych mieszkających za
granicą może więc dorównać tym pozostającym nad Wisłą - tak wynika z obliczeń "Metra".

Ilu Polaków jest na świecie?
Źródło zdjęć: © AFP

08.11.2006 | aktual.: 27.07.2007 13:01

Jeszcze niedawno pytanie, ilu Polaków żyje na świecie, nikogo nie intrygowało. Było wiadomo - ok. 40 mln w kraju i trochę Polonii rozsianej po świecie. Jednak teraz demografowie podchodzą do zagadnienia ze szczególną uwagą - wszak od 2004 r. (Polska w UE) ludzie zaczęli na niespotykaną wcześniej skalę wyjeżdżać z rodzinnego kraju.

Zgodnie z Konstytucją RP naród polski to wszyscy obywatele Rzeczypospolitej. Z danych GUS wynika, że 31 grudnia 2005 r. osób z PESEL-em było nieco ponad 38 mln. Z tego około milion to ludzie, którzy już mieszkają na Wyspach Brytyjskich. Ale duża część Polaków za granicą nie ma numerów PESEL. Często to potomkowie emigracji jeszcze z XIX w. Jak więc nas policzyć? - zastanawia się dziennik.

Trzeba rozróżnić tych, którzy wciąż utożsamiają się z polskością, i tych, którzy mają polskich przodków, ale sami Polakami już się nie czują - mówi dr Paweł Hut z Ośrodka Badań nad Migracjami przy Uniwersytecie Warszawskim. Gdy tak podejdziemy do sprawy, to wyjdzie, że oprócz Polaków policzonych przez GUS jest nas jeszcze dodatkowo ok. 10 mln.

Inne instytucje w Polsce podają o wiele wyższe liczby: Z informacji z konsulatów, z danych poszczególnych państw i od Polonii wynika, że rodaków żyjących poza granicami jest 15-17 mln - twierdzi Tomasz Szeretics z MSZ.

Skąd te rozbieżności? Problem z ustaleniem dokładnej liczby Polaków w krajach największej emigracji polega na tym, że nie ma tam obowiązku podawania narodowości w ankietach - odpowiada Szeretics.

Dobrym przykładem jest tu liczba rodaków za oceanem. Jedni szacują ją na 3 mln, inni aż na 10. A do tego jeszcze: Nasi rodacy od pokoleń osiadli na obczyźnie mają tendencje do zawyżania swojej liczebności - mówi Andrzej Grzeszczuk ze Wspólnoty Polskiej, która zajmuje się Polonią. Z naszych danych wynika, że może nas być nawet 18-20 mln - dodaje.

To ilu w końcu nas jest? Sumując najbardziej optymistyczne liczby - nawet 60 mln - konkluduje "Metro". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)