Trwa ładowanie...

II wojna światowa zakończyła się w Europie 8 maja 1945 roku. Mija dokładnie 75 lat

8 maja przypada 75. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Podpisanie aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oznaczało koniec działań wojennych w Europie, które trwały ponad pięć lat, spowodowały śmierć milionów osób i ogromne zniszczenia.

Share
II wojna światowa zakończyła się w Europie 8 maja 1945 roku. Mija dokładnie 75 latŹródło: Getty Images
d10d4lj

II wojna światowa. Początki końca

II wojna światowa trwała od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku, czyli do podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji Japonii. W Europie działania wojenne zakończyły się natomiast kilka miesięcy wcześniej, 8 maja 1945 roku, po podpisaniu kapitulacji Niemiec.

Losy III Rzeszy przesądziły się już na początku 1945 roku. Niemcy, w wyniku sowieckiej ofensywy, utracili sporą część zdobytych w Europie Środkowej ziem. Nie byli też już w stanie uzupełnić strat w uzbrojeniu i przede wszystkim w ludziach. Nie mieli już m.in. zaplecza surowcowego (pól naftowych i rafinerii w Rumunii), ani przemysłowego (lotnictwo alianckie niszczyło fabryki znajdujące się na terenie Zagłębia Ruhry).

Wielka Trójka dążyła do jak najszybszej bezwarunkowej kapitulacji Niemiec i zakończenia II wojny światowej w Europie. Zdecydowana przewaga liczebna Armii Czerwonej nad wojskami niemieckimi i tempo sowieckiej ofensywy sprawiły, że Niemcy nie byli już w stanie podjąć otwartej walki. Armia Czerwona, w marszu na Berlin, pokonywała nawet po 50 km dziennie. Niemcy natomiast stopniowo wycofywali się z obrony kluczowych miast.

d10d4lj

*Zakończenie II wojny światowej i przegrana III Rzeszy była bliska. *Kolejne tygodnie przynosiły też klęski na froncie zachodnim. Sytuacja wojsk niemieckich była coraz bardziej dramatyczna. Alianci właściwie bez większych problemów zdobyli m.in. linię Zygfryda, którą Hitler uważał za niemożliwą do przejścia.

Zdobycie Berlina

25 kwietnia radziecka artyleria okrążyła Berlin. Miasta broniło zaledwie 80 tys. żołnierzy niemieckich. Nie byli w stanie odeprzeć Armii Czerwonej. Ostatecznie 30 kwietnia sowiecka flaga zawisła na nad Reichstagiem. Tego samego dnia Adolf Hitler i Ewa Braun popełnili samobójstwo.

Kapitulacja Niemiec i zakończenie II wojny światowej w Europie

7 maja 1945 roku, w Reims we Francji, podpisano akt kapitulacji III Rzeszy. Dzień później, 8 maja w Berlinie, w dzielnicy Karlshorst podpisano drugi dokument, również potwierdzający kapitulację Niemiec i zawierający te same warunki poddania się wojsk niemieckich.

d10d4lj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10d4lj
d10d4lj
Więcej tematów