Igrzyska nie mogą przysłonić łamania praw człowieka w Rosji - apeluje "NYT"
Rozpoczynające się zimowe igrzyska w Soczi stoją w rażącej sprzeczności z olimpijskimi ideałami i fundamentalnymi prawami człowieka - pisze "New York Times". Apeluje, by nie zamykać oczu na represje czy korupcję wymiaru sprawiedliwości.
W artykule redakcyjnym dziennik komentuje, że igrzyska są "spełnieniem dążeń Władimira Putina do zapewnienia Rosji prestiżu i siły na światowej arenie". "Nie sposób jednak zignorować mrocznej strony - miażdżących represji, srogiego prawa o znieważaniu uczuć religijnych i wymierzonego w homoseksualizm oraz skorumpowanego wymiaru sprawiedliwości, w którym polityczni dysydenci są skazywani na długie wyroki na podstawie fałszywych oskarżeń" - ocenia "NYT".
Najważniejsze, by świat przemówił teraz, kiedy Putin jest w centrum uwagi i zależy mu na opinii społeczności międzynarodowej - apeluje "New York Times".
Przytacza następnie przykłady performerek z Pussy Riot - Marii Alochinej i Nadieżdy Tołokonnikowej, które są zdecydowane - jak podkreśla gazeta - przeciwdziałać temu, by świętowanie igrzysk nie zafałszowało realiów putinowskiej Rosji.
Nowojorski dziennik zauważa, że jest dużo do zrobienia, począwszy od procesów w sprawie rozruchów na placu Bołotnym w Moskwie w maju 2012 roku. Pisze następnie o konieczności reform systemu penitencjarnego i przywołuje relacje opozycjonistów, według których więźniowie przemieniani są w "posłusznych niewolników" i zmuszani do pracy 20 godzin na dobę, przy minimalnych racjach żywnościowych.
"Ich obserwacje są potwierdzane przez raport Departamentu Stanu z 2012 roku, poświęcony prawom człowieka; według niego ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, niedostatek jedzenia, nękanie przez strażników i współwięźniów, niewystarczające warunki higieniczne i przeludnienie są powszechne w rosyjskich więzieniach, a warunki te mogą niekiedy zagrażać życiu" - zaznacza "New York Times" na kilka godzin przed ceremonią otwarcia igrzysk.