IDC: Polska Administracja Online

Z danych Ministerstwa Finansów wynika jasno, że na 19 milionów deklaracji finansowych aż 4 do 5 milionów zawiera błędy.

05.02.2006 22:53

Rozwiązaniem tego problemu może być wypełnianie deklaracji przez system informatyczny – twierdzi firma badawcza IDC Poland.

Wypowiedź Andrzeja Jarosza, dyrektora zarządzającego IDC Poland:

W 2008 roku wprowadzone zostaną nowe zasady rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Deklaracje podatkowe PIT będą wypełniane przez Urzędy Skarbowe a nie, tak jak obecnie, przez podatnika. W systemach informatycznych urzędów znajdują się informacje na temat udokumentowanych dochodów podatników. Wprowadzenie nowoczesnych systemów wymiany danych umożliwi bezpieczne przesyłanie tych informacji miedzy pracodawcami a Urzędami Skarbowymi i pozwoli na generowanie zestawienia podatkowego na koniec roku. Podatnik otrzyma wersję stworzoną przez system do akceptacji. Rozwiązanie to jest tylko alternatywą, jeśli ktoś będzie chciał wypełnić samodzielnie zeznanie podatkowe to w dalszym ciągu będzie to możliwe.Podobnie będzie w przypadku osób korzystających z ulg podatkowych, będą one informować tylko w odpowiednim czasie, z jakich ulg skorzystały.

Kolejną kwestią jest informatyzacja w służbie zdrowia. Rozwój technologii na potrzeby e-zdrowia ma podnieść efektywność serwisów i usług już udostępnionych oraz znacznie ułatwić korzystanie z nich. Przykładem może być irlandzka Południowa Platforma Zdrowotna, która umożliwia pacjentom dostęp do osobistych informacji medycznych przez 24 h 7 dni w tygodniu. Dzięki wdrożeniu Platformy wyeliminowano sporą liczbę niepotrzebnych badań, a listy oczekujących na badania znacznie się skróciły.Technologie informacyjne i komunikacyjne dla zdrowia mają istotny wpływ na poprawienie jakości życia. Otwierają nowe możliwości w diagnostyce wielu chorób, nękających Europę. Doskonałym przykładem może być projekt MyHeart - nowoczesny system czujników zamontowanych na specjalnym ubraniu na ciele pacjenta, który gromadzi dane dotyczące jego układu krążenia. Projekt ten ma być jednym z narzędzi w walce z rosnącą liczbą zachorowań związanych z układem krążenia w Europie.

Informatyzacja administracji publicznej jako część Narodowego Planu Rozwoju ma spełnić społeczne funkcje. Przez konkretne rozwiązania w poszczególnych sektorach ma znacznie uprościć oraz usprawnić wszelkie procedury administracyjne.

Dobrze, więc się składa, że w związku z członkostwem w Unii Europejskiej i skutecznym pozyskiwaniem funduszy UE w istotny sposób wzrastają w Polsce możliwości realnego wdrożenia tych rozwiązań. Mowa tutaj o funduszach strukturalnych w ramach realizowanego „Narodowego Planu Rozwoju”. Unia sfinansuje zmiany wprowadzone w administracji państwowej. Plan jest wieloletni i obwarowany wieloma zastrzeżeniami ze strony unijnych partnerów.

Nie ulega wątpliwości, że stosunkowo małe w ostatnich latach zaangażowanie sektora publicznego w wykorzystaniu możliwości, które dają nowoczesne technologie informatyczne, jest jedną z przyczyn niskiej wydajności administracji publicznej w Polsce. Informatyzacja nie oznacza tylko zaopatrzenia instytucji publicznych, edukacyjnych i firm, w znaczną ilość sprzętu czy też zwiększenia dostępu do Internetu. Zmiany muszą przede wszystkim nastąpić w sposobie funkcjonowania administracji publicznej, w sposobie jej organizacji, w jej otoczeniu prawnym oraz w procesach podejmowania decyzji i egzekwowania władzy publicznej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)