Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
23-10-2015 07:48

IBAN oraz BIC - kody wymagane przy przelewach

Przekazy pieniężne i przelewy internetowe są coraz bardziej popularne i coraz więcej ludzi z nich korzysta. Kwestią czasu było aż banki oraz firmy pośredniczące zwiększą bezpieczeństwo tego typu transakcji. Próby podjęto już 1 lipca 2004 roku, kiedy to w Polsce zaczął obowiązywać IBAN.

IBAN oraz BIC - kody wymagane przy przelewachŹródło: Materiały prasowe
d420asb
d420asb

Od tego dnia, wszystkie operacje na polskim rynku są realizowane tylko w formie NRB, podczas gdy transakcje międzynarodowe w formacie IBAN.

Czym jest IBAN?

Numer IBAN to nic więcej, jak międzynarodowy numer rachunku bankowego (ang. international bank account number – stąd też skrót).

Składa się on z:

- dwucyfrowego kodu kraju (ISO),
- dwucyfrowej liczby kontrolnej,
- bankowego kodu kraju,
- numeru konta.

Długość numeru IBAN może się różnić w zależności od kraju, jednakże na terenie jednego państwa Unii Europejskiej jest ona zawsze taka sama.

d420asb

Przykładowy numer IBAN wygląda tak:
Kod kraju + Numer rachunku + Kod banku + Numer konta

Jeśli chodzi o numery kont rachunków krajowych podawane są one we wspomnianym wyżej formacie NRB. Składają się z 26 cyfr - jest to więc nic innego jak kod IBAN bez przedrostka PL.

Czym jest BIC?

Numer BIC (ang. bank identifier code – kod identyfikujący bank) bardzo często spotykany jest także pod nazwą SWIFT CODE. Jest to międzynarodowy kod oddziału bankowego, do którego mają trafić twoje pieniądze.

BIC jest oddzielnym kodem, którego celem jest dokładna identyfikacja banków i uniknięcie pomyłek, gdy dokonywane są przekazy pieniężne. W jego skład wchodzi sześć liter oraz pięć cyfr. Coraz częściej BIC jest zastępowany numerem SWIFT. Oba ciągi liter i cyfr, zarówno BIC jak i SWIFT, służą do identyfikacji banku.

d420asb

Warto wiedzieć, iż kod banku może mieć także czasami postać kodu BSB, CHIPS (występujący w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie), NCC, BSC lub IFSC (numer hinduskiego systemu finansowego).

Kody wymagane podczas przekazu pieniężnego

Jeśli chcesz wykonywać przekazy pieniężne bezpośrednio na konto bankowe, korzystając przykładowo z usług Western Union, musisz podać następujące dane:

- nazwę banku odbiorcy,
- kod banku oraz numer konta odbiorcy,
- wysokość kwoty jaką chcemy przesłać i walutę.

Właśnie w tym celu potrzebny jest numer BIC. Jest on wymagany zawsze, podobnie jak numer IBAN. Międzynarodowy numer konta bankowego będzie ci potrzebny w niektórych krajach, dlatego dobrze jest sprawdzić ten wymóg na stronie firmy zajmującej się przekazem.

Zarówno kod BIC oraz IBAN możesz uzyskać u odbiorcy przelewu, ale także na stronach internetowych banków.

d420asb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d420asb
Więcej tematów