I po kasach - prezydent podpisał ustawę o NFZ
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o Narodowym Funduszu Zdrowia. Ustawa zakłada likwidację 17 Kas Chorych i zastąpienie ich jednym Funduszem z 16 oddziałami wojewódzkimi. Powinna wejść w życie 2 tygodnie po ukazaniu się w Dzienniku Ustaw.
"Prezydent przychylił się do stanowiska rządu RP popartego przez większość parlamentarną, że powołanie Narodowego Funduszu Zdrowia pozwoli na udzielanie w całym kraju świadczeń zdrowotnych o identycznym zakresie i na podstawie takich samych procedur. Ponadto koncentracja środków finansowych spowoduje bardziej racjonalne dysponowanie środkami publicznymi pochodzącymi ze składek ubezpieczeniowych" - czytamy w uzasadnieniu decyzji prezydenta.
Choć ustawa spowoduje dodatkowe wydatki z budżetu państwa, prezydent uznał, że "jest to jednak konieczny koszt poprawy systemu opieki zdrowotnej, uwzględniający również proces starzenia się polskiego społeczeństwa i konieczność świadczenia coraz szerszego zakresu pomocy medycznej, paliatywnej i profilaktyki".
Uchwalona 23 stycznia ustawa przewiduje, że oddziały Funduszu będą zawierać umowy z przychodniami, gabinetami lekarskimi i szpitalami. Kontrakty będą zawierane na podstawie planu zabezpieczenia usług medycznych, planu zdrowotnego poszczególnych samorządów i ofert świadczeniodawców, określających liczbę usług, które mogą oni wykonać w standardzie określonym przez Fundusz.
Plan zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych dla całego kraju będzie zatwierdzać minister zdrowia. Plan finansowy ma zatwierdzać minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów.
Ustawa jest mocno krytykowana przez środowiska medyczne, pracodawców i samorządy.(ck)