Humbak z Zatoki Gdańskiej był w Danii
Wieloryb z Zatoki Gdańskiej był prawdopodobnie dwa lata temu widziany u wybrzeży
Danii - tak ustalili naukowcy. 450 ekspertów z wielu krajów dyskutuje w Gdyni
nad wzajemnym współistnieniem ssaków morskich i człowieka w
ekosystemach przybrzeżnych.
03.04.2006 | aktual.: 03.04.2006 14:29
Międzynarodowe konferencje European Ceatcean Society (ECS) organizowane są rokrocznie, jednak po raz pierwszy naukowcy przyjechali do kraju Centralnej Europy. Sympozjum w Gdyni potrwa do soboty.
ECS to stowarzyszenie naukowców zajmujących się badaniami waleni, ale grupuje również osoby zajmujących się życiem morsów i fok - wyjaśnił szef Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, dr Krzysztof Skóra. Dodał, ze podczas konferencji naukowcy będą zastanawiać się nad wypracowaniem nowych form ochrony tych ssaków. Mamy dziś 100 razy mniej waleni niż na początku ubiegłego wieku- podkreślił.
Dzięki bazie fotograficznej, którą dysponuje ECS będziemy mogli rozpoznać humbaka, który pływa w Zatoce Gdańskiej - powiedział dr Skóra.
"Polski" humbak wciąż stanowi obiekt niemałego zainteresowania. Tak, oczywiście słyszałam o nim! Czekam tylko na okazję aby zabrać się z kimś na łódź i popłynąć go poszukać. Słyszałam nawet, że "ochrzczono" go ECS- powiedziała Cristina Beans z Uniwersytetu w Liege.
Dodała, że obok spraw dotyczących rozbudowy fotograficznej bazy waleni, omawiane będą w Gdyni metody identyfikacji tych ssaków pod wodą przy pomocy dźwięków, określania ich wieku, a także opieki zdrowotnej nad waleniami.
Konferencji towarzyszyć będą liczne konkursy poszerzające i przybliżające wiedzę na temat ssaków morskich oraz przegląd filmów dokumentalnych. Obradom po raz pierwszy przysłuchiwać się będzie młodzież.
Tymczasem 5 kwietnia na Skwerze Kościuszki w Gdyni, w okolicy Nabrzeża Prezydenta zostanie odsłonięta rzeźba przedstawiająca morświna. Ma ona symbolizować potrzebę walki o zachowanie zagrożonych gatunków zwierząt morskich.