ŚwiatHuman Rights Watch: mamy poszlakowe dowody na istnienie więzień CIA w Polsce

Human Rights Watch: mamy poszlakowe dowody na istnienie więzień CIA w Polsce

Przedstawiciel Human Rights Watch (HRW) w USA oświadczył, że jego organizacja ma "tylko poszlakowe, ale nie stuprocentowe dowody", iż Polska mogła być główną bazą przesłuchań terrorystów przez CIA.

Zapytany jakie to są dowody, pracownik biura HRW w Nowym Jorku, John Fiftom powiedział o lotach samolotów CIA do Polski w 2003 roku.

Dwa samoloty CIA zatrzymały się w Polsce w 2003 roku, samoloty znane z przewożenia więźniów. Pierwszy to Boeing 737, który wylądował na Mazurach we wrześniu tegoż roku, a drugi to Gulfstream, który wylądował w Warszawie w czerwcu. Ten ostatni był użyty co najmniej trzykrotnie do transportu więźniów - powiedział Fiftom.

Według przedstawicieli rządów europejskich, oba te samoloty miały także wiele innych lądowań w Polsce w ostatnich dwóch latach - oświadczył działacz HRW, dodając, że jego organizacja "ogłosi wkrótce dalsze konkretne informacje" na ten temat.

Fiftom zaznaczył, że piątkowe doniesienia "Gazety Wyborczej" z Genewy o tajnych więzieniach CIA powtarzają jedynie informacje podane wcześniej na ten temat przez telewizję ABC News, która początkowo wskazała na Polskę jako główną bazę przesłuchań terrorystów.

W pierwszej wersji programu ABC News, nadanej przez radio, wymieniono Polskę jako główne miejsce zatrzymań podejrzanych o terroryzm. CIA wywarło następnie presję na ABC News, żeby zmieniła treść tej informacji, co samo w sobie jest dowodem, że była prawdziwa - powiedział.

Rzeczniczka CIA, poproszona przez PAP o potwierdzenie, czy agencja naciskała na telewizję, odpowiedziała: "Nie komentujemy tej sprawy".

Telewizja ABC News podała, że w Polsce przesłuchiwano czołowych 12 terrorystów Al-Kaidy i wymieniła ich z nazwisk.

Fiftom podkreślił też, że "w tej historii nie chodzi o samą Polskę". Tu chodzi o USA, które mają tajne więzienia w Afganistanie, w Tajlandii, a teraz także gdzieś indziej, może na Bliskim Wschodzie albo w Afryce Północnej.

Polska jednak odegrała w tym jakąś rolę. Zawsze podkreślaliśmy, że została wykorzystana. Rada Europy chce wyjaśnić, jaka dokładnie była ta rola. Pomożemy więc Radzie Europy dostarczając im informacji - dodał przedstawiciel HRW.

Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)