Huebner o roli regionów w polityce spójności
Komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner powiedziała podczas Europejskiego Szczytu Miast i Regionów, że dla polityki spójności europejskiej najważniejsze jest zwiększenie atrakcyjności regionów, pobudzenie konkurencyjności i tworzenie nowych miejsc pracy.
"Decentralizacja a spójność" - to temat pierwszej debaty podczas szczytu, który rozpoczął się w czwartek we Wrocławiu.
"Polityka spójności na lata 2007-13 to większa rola regionów i miast" - mówiła do uczestników szczytu Huebner. Zapowiedziała, że w piątek w Luksemburgu odbędzie się nieformalne spotkanie grupy ministrów, podczas którego zaprezentuje trzy priorytety, na których powinna skupić się polityka spójności.
Te priorytety to: poprawa atrakcyjności regionów poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości i poziomu usług; pobudzenie konkurencyjności regionów, dzięki nowym technologiom; stwarzanie nowych miejsc pracy.
"Doświadczenie pokazuje, że polityka spójności najlepiej działa, gdy jest przystosowana do potrzeb i charakteru regionów, które z niej korzystają. Podstawowym celem jest osiągnięcie bardziej zrównoważonego rozwoju ekonomicznego, poprzez poprawę integracji terytorialnej i zachęcanie do współpracy pomiędzy regionami i w regionach" - powiedziała Huebner.
Przewodniczący Komitetu Regionów UE Peter Straub podkreślił, że polityka spójności osiągnie sukces, gdy uda się "uwolnić potencjał regionów, poprzez solidarność finansową i polityczną". "Tylko wtedy, gdy uda nam się wraz z lokalnymi mieszkańcami ustalić priorytety dla rozwoju regionalnego, będziemy w stanie właściwie wykorzystać środki przeznaczone na wzmacnianie solidarności w Europie" - dodał Straub.
Uczestnicy szczytu są zgodni, że sukces polityki spójności w Europie bez udziału miast i regionów jest niemożliwy. Przedstawiciel Luksemburga Jean-Marie Halsdorf podkreślił, że regiony to siła Europy. "Spójność zmierza do likwidacji różnic pomiędzy regionami, zwłaszcza obszarami wiejskimi" - dodał.
W piątek uczestnicy szczytu będą dyskutować na dwa tematy: "Decentralizacja a konkurencyjność" i "Decentralizacja a demokracja". Obrady zakończą się przyjęciem deklaracji końcowej.