HRW: Syryjscy rebelianci przyjmują do swoich szeregów 15‑latków
Syryjscy rebelianci rekrutują do swoich szeregów nawet 15-latków, którzy
następnie walczą jako strzelcy wyborowi i zamachowcy samobójcy - poinformowała organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW).
Według HRW dzieci są wykorzystywane do walki przez rebelianckie ugrupowania z całego spektrum ideologicznego, m.in. przez wspieraną przez Zachód Wolną Armię Syryjską, koalicję sunnickich ugrupowań zbrojnych Front Islamski, Front al-Nusra, będący odgałęzieniem Al-Kaidy, a także niezależne od niej Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL).
Także siły wojskowe i policyjne działające na terenach kontrolowanych przez Kurdów wykorzystują dzieci.
- Syryjskie ugrupowania zbrojne nie powinny żerować na wrażliwości dzieci, które widziały, jak zabijano ich bliskich, były w ostrzeliwanych szkołach i zniszczonych osiedlach, i wcielać je do swoich formacji - powiedziała Priyanka Motaparthy, szefowa oddziału HRW odpowiedzialnego za prawa dzieci i autorka 31-stronicowego raportu. - Rzucanie dzieci na linię frontu tylko pogarsza grozę syryjskiego konfliktu zbrojnego - dodaje.
Nieletni zamachowcy samobójcy
Według HRW ekstremiści z Frontu al-Nusra i ISIL prowadzą programy edukacyjne dla dzieci obejmujące szkolenie wojskowe. Byli nastoletni bojownicy powiedzieli HRW, w jaki sposób dowódcy zachęcają młodzież do zgłaszania się na ochotnika do misji samobójczych.
HRW, która mówi, że nie jest znana liczba dzieci walczących w konflikcie, oparła raport na wywiadach z 25 dziećmi i byłymi dziećmi żołnierzami w Syrii. Raport nie obejmuje udziału dzieci w prorządowych milicjach, które również oskarżane są o wykorzystywanie dzieci.
"Straciłem wszystko"
Według raportu nastolatki zaciągają się do zbrojnych ugrupowań z różnych powodów. Niektóre idą w ślady swoich krewnych lub przyjaciół, a te, które znalazły się w strefach konfliktu nie mają żadnego wyboru.
Młody Syryjczyk, którego HRW przedstawia jako "Saleha", wyznał, że wstąpił w szeregi rebeliantów po tym, jak był torturowany przez siły rządowe. Walczył u boku Wolnej Armii Syryjskiej już jako 15-latek. Później działał z innymi grupami rebelianckimi. - Przepadała moja nauka, przepadła moja przyszłość, straciłem wszystko - powiedział obrońcom praw człowieka "Saleh", który przyznał, że wiele razy myślał o porzuceniu walki.
Rebelia zbrojna przeciwko reżimowi Baszara al-Asada trwa w Syrii od marca 2011 roku.
Źródła: PAP, HRW.