Trwa ładowanie...

Hrebenne. Przemyt blisko 500 zabytków archeologicznych

Przemyt blisko 500 zabytków archeologicznych udaremnili funkcjonariusze KAS oraz Straży Granicznej na przejściu w Hrebennem.

Share
Hrebenne. KAS udaremniła przemyt blisko 500 zabytków (zdjęcie ilustracyjne)
Hrebenne. KAS udaremniła przemyt blisko 500 zabytków (zdjęcie ilustracyjne)
duqa0dj

Do zdarzenia doszło na przejściu granicznym w Hrebenne pod Tomaszowem Lubelskim. W akcji udział brali funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej.

Hrebenne. 463 zabytki w kabinie pojazdu

Jak czytamy w komunikacie KAS, towar próbował przemycić jeden z kierowców ciężarówki. 463 wartościowe zabytki archeologiczne były ukryte w kabinie pojazdu. W opinii służby granicznej mężczyzna miał obowiązek zgłoszenia przewożonych przez granicę muzealiów.

"Kierowca tłumaczył, że towar nie jest jego własnością, na prośbę znajomego miał go jedynie przewieźć do Polski" - informuje Krajowa Administracja Skarbowa. Wśród wwożonych zabytków udało się zatrzymać m.in. gliniane naczynia, kamienne toporki i elementy narzędzi kamiennych, w tym pochodzące z okresu neolitu.

Hrebenne. Przemyt zabytków. Jest postępowanie karne

Jak podkreśla KAS, wszystkie przemycane przedmioty stanowią świadectwo życia ludzi z bardzo odległych epok. Teraz ich wartość oraz znaczenie zabytkowe określi rzeczoznawca.

duqa0dj

W związku z próbą nielegalnego przewozu towarów zabytkowych wobec mężczyzny, przy którym te zostały znalezione, zostanie wszczęte postępowanie karne.

Jak przypomina Krajowa Administracja Skarbowa, na przywóz spoza Unii Europejskiej do Polski dóbr kultury, poza określonymi wyłączeniami, nie są wymagane specjalne dokumenty ani pozwolenia. Podróżny ma jednak obowiązek zgłoszenia, że takowe posiada.

W celu ich zgłoszenia należy udać się do urzędu celno-skarbowego, gdzie zostaną objęte procedurą dopuszczenia do obrotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duqa0dj

Podziel się opinią

Share
duqa0dj
duqa0dj
Więcej tematów