PolskaHoss przed sądem. Zapłakał, gdy salę opuszczała jego rodzina

Hoss przed sądem. Zapłakał, gdy salę opuszczała jego rodzina

Arkadiusz Ł. ps. "Hoss" nazywany "królem mafii wnuczkowej" nie chciał przed sądem powiedzieć, czy przyznaje się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Gdy po odczytaniu przez prokuraturę aktu oskarżenia rodzina Hossa opuściła salę, oskarżony zapłakał, podało RMF FM.

Hoss przed sądem. Zapłakał, gdy salę opuszczała jego rodzina
Źródło zdjęć: © PAP | Marek Zakrzewski
Magdalena Nałęcz-Marczyk

Prokuratura zarzuca Hossowi wyłudzenie lub próbę wyłudzenia dzięki oszustwom metodą "na wnuczka" w sumie kilku mln zł w różnych walutach, a także cennych przedmiotów w Niemczech, Szwajcarii i Luksemburgu.

Wcześniej rozprawy były kilkakrotnie odraczane m.in. z powodu niestawiennictwa Hossa. W maju oskarżony źle się poczuł na sali sądowej i poprosił o wezwanie pogotowia – także wówczas proces nie mógł się rozpocząć. Od marca, kiedy to poszukiwanego Hossa zatrzymali policjanci, mężczyzna przebywa w areszcie.

Sprawa Igora Stachowiaka. Śmierć na komisariacie

Według prokuratury, Arkadiusz Ł. to pomysłodawca oszustw metodą "na wnuczka". Śledczy zarzucają mu udział w grupie przestępczej i wyłudzenie lub próbę wyłudzenia tą metodą w Niemczech, Szwajcarii i Luksemburgu w latach 2012–14 pieniędzy i kosztowności. Mężczyzna miał wprowadzać obywateli innych państw w błąd co do tożsamości, poprzez "pozorowanie bliskiego stosunku pokrewieństwa z wyżej wymienionymi, lub innej znajomości".

Hoss w środę przed sądem nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy przyznaje się do stawianych mu zarzutów i odmówił składania wyjaśnień.

Najpierw nie przyznawał się do winy, potem już tak

W tej sytuacji sąd odczytał jego wyjaśnienia ze śledztwa, w których najpierw nie przyznawał się do winy, później przyznał się do wszystkich stawianych mu zarzutów i zadeklarował wolę naprawienia szkód. Arkadiusz Ł. nie odpowiadał sądowi na pytania, czy podtrzymuje złożone wcześniej wyjaśnienia.

Zdaniem śledczych, oszustwa "na wnuczka" za granicą miały się członkom grupy bardziej opłacać, ponieważ emeryci w krajach Europy Zachodniej mieli większe oszczędności. Poza pieniędzmi Hoss miał też wyłudzić od poszkodowanych m.in. cenną biżuterię, złoto i złote monety. W swoich działaniach miał podawać się m.in. za funkcjonariusza policji.

Oskarżonym w tej sprawie jest również brat Hossa, Adam P., który odpowiada z wolnej stopy. Mężczyzna przed sądem także odmówił odpowiedzi na pytanie, czy przyznaje się do zarzucanych mu czynów i nie chciał odpowiadać na pytania.

We wcześniejszych, odczytanych w środę przez sąd wyjaśnieniach najpierw nie przyznawał się do winy, później przyznał się, złożył obszerne wyjaśnienia, deklarował wolę naprawienia szkód i chciał dobrowolnie poddać się karze.

Źródło: PAP, RMF FM

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)