Horror w aptekach
Na nic obietnice ministerstwa zdrowia, że spór z lekarzami uda się rozwiązać. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia nie udało się przekonać medyków, by podpisywali umowy z Funduszem, które wciąż zakładają kary za błędnie wystawione recepty. Podczas rozmów ostatniej szansy Agnieszka Pachciarz (37 l.) wykreśliła wprawdzie z umów NFZ z lekarzami jedną karę, ale zastąpiła ją inną. Medycy się wściekli i rozpoczęli protest, tak jak zapowiadali. I niestety także horror pacjentów rozpoczął się zgodnie z planem.
Bałagan z receptami jest ogromny, bo tak naprawdę nie wiadomo, czy lekarz, do którego pójdziemy, akurat strajkuje czy nie. Co więcej, w tej samej przychodni w jednym gabinecie lekarz może solidaryzować się z protestującymi i wypisywać tylko recepty pełnopłatne, a w gabinecie obok dostaniemy recepty ze zniżką.
Rzecznik Praw Pacjenta i sam NFZ radzą, by każdorazowo pytać lekarza przed przyjęciem, czy da nam receptę prawidłową czy pełnopłatną. Jeśli dostaniemy „złą”, teoretycznie możemy zażądać wydania dobrej, ale jeśli lekarz i jego szef nam odmówią, możemy się tylko odwoływać do NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta.
Trudno jednak wymagać od chorego z gorączką, słaniającego się na nogach z bólu i zmęczenia, że zamiast iść do apteki po lek, szukał biura rzecznika lub oddziału Funduszu, wiedząc, że urzędnicy co najwyżej mogą oficjalnie przyjąć jego skargę i po kilku dniach poinformować, że rzeczywiście należy mu się recepta ze zniżką. To rozwiązanie dla zdrowych, chorzy są skazani na wyższe ceny leków.
Bo te zdrożeją mocno, bowiem aptekarze już zapowiedzieli, że na recepty pełnopłatne, nawet jeśli pacjent pokaże dowód ubezpieczenia, nie mogą wydać leku ze zniżką. Aptekarze rozliczają się z NFZ na podstawie zrealizowanych recept, dlatego nie mogą, jak argumentują, postąpić inaczej.
Polecamy również w internetowym wydaniu Fakt.pl: Problemy z receptą? Dzwoń do ministra. Oto telefon