Trwa ładowanie...
d3bi9kg
09-08-2002 07:37

Hormon zamiast diety

Brytyjscy naukowcy odkryli hormon dający uczucie sytości. Jest szansa, że będzie mógł być wykorzystany do leczenia otyłości, a nawet do odchudzenia osób z nadwagą - czytamy w Rzeczpospolitej.

d3bi9kg
d3bi9kg

Dotychczas nie udało się stworzyć żadnego skutecznego preparatu pozwalającego odchudzić się bez zwiększenia aktywności fizycznej i ograniczenia jedzenia.

Zespół naukowców pod kierownictwem profesora Stephena Blooma z londyńskiego Imperial College odkrył działanie hormonu o nazwie PYY3-36, wytwarzanego przez komórki jelita. Na podstawie przeprowadzonych testów lekarze twierdzą, iż może on hamować apetyt, ułatwiając zrzucenie kilogramów. Informuje o tym najnowsze wydanie magazynu Nature.

Na początku naukowcy zajęli się myszami. Badając działanie PYY3-36, zauważyli, że działa on na ośrodki mózgu myszy, które zawiadują uczuciem sytości i głodu. Podając myszom hormon, mogli sterować ich apetytem i w efekcie kontrolować wagę ciała - czytamy w internetowym wydaniu Rzeczpospolitej.

Następnie przystąpiono do eksperymentu na ludziach. Sześciu ochotnikom wstrzyknięto dawkę PYY3-36, sześciu pozostałym placebo. Po dwóch godzinach zaprowadzono ich do bufetu, pozwalając korzystać z niego, ile dusza zapragnie. Okazało się, że ilość porcji zjedzonych przez osoby, którym wstrzyknięto hormon, była mniejsza aż o jedną trzecią od tego, co zjedli ci, którym podano placebo. Oszukaliśmy mózg, mówiąc mu, że już jedliśmy - oświadczył profesor Bloom.

d3bi9kg

Leki, wykorzystując odkryty właśnie mechanizm działania PYY3-36, mogłyby być przyjmowane przed posiłkiem i w efekcie ograniczać apetyt, pomagając w walce z nadwagą.

Jeśli mamy walczyć z globalną epidemią otyłości, takie przełomowe odkrycia są bardzo potrzebne - uważa Michael Schwartz z University of Washington w Seattle, komentujący w Nature odkrycia brytyjskich naukowców.

Dawki podawane ochotnikom podczas eksperymentu były dokładnie takie, jak powstające naturalnie po zjedzeniu posiłku. Naukowcy nie stwierdzili też występowania efektów ubocznych.(iza)

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj