Hormon regulujący sen może pomóc w leczeniu raka
Melatonina, hormon ułatwiający zasypianie,
może pomóc w walce z rakiem - wskazują najnowsze analizy badaczy z
Kanady. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Pineal
Research", który w całości jest poświęcony gruczołowi
wydzielającemu melatoninę - szyszynce.
23.11.2005 | aktual.: 24.11.2005 07:24
Główna rola melatoniny polega na regulowaniu dobowego rytmu czynności życiowych ludzi i zwierząt. Hormon ten jest najbardziej znany ze swego udziału w regulacji rytmu snu i czuwania. W aptekach dostępne są preparaty z melatoniną dla osób, które mają kłopoty z zasypianiem.
O przeciwnowotworowej roli melatoniny zaczęto mówić gdy okazało się, że praca na nocne zmiany podnosi ryzyko niektórych nowotworów, np. raka piersi u kobiet. Produkcja melatoniny odbywa się bowiem wyłącznie w nocy, a każdy kontakt ze światłem, nawet sztucznym, przerywa jej produkcję i sprzyja niedoborom.
Aby zweryfikować teorię na temat przeciwnowotworowego działania melatoniny, naukowcy z Uniwersytetu McMastera w Toronto w Kanadzie przeanalizował wyniki 10 dużych badań, które polegały na podawaniu pacjentom z nowotworem różnych dawek melatoniny. Łącznie objęły one 643 pacjentów z różnymi rodzajami nowotworów litych, tj. występujących w postaci guzów. Były to np. rak płuc, skóry, nerki, sutka i guzy mózgu. Wszystkie badania przeprowadzono na terenie Europy, m.in. we Włoszech i Polsce.
Okazało się, że duże dawki melatoniny (tj. 10-40 mg dziennie) podawane przez rok obniżały ryzyko zgonu pacjenta średnio o 34 proc. Ponadto, testowane dawki hormonu były bezpieczne i wpływały korzystnie na jakość i długość snu badanych osób.
Wniosek płynący ze wszystkich tych badań każe przypuszczać, że warto prowadzić dalsze testy nad możliwością wykorzystania melatoniny w leczeniu nowotworów, zwłaszcza że - jak podkreślają naukowcy - koszt leczenia tym hormonem jest stosunkowo niski.