PolskaHomoseksualiści zwiedzają Auschwitz

Homoseksualiści zwiedzają Auschwitz


Około 40 homoseksualistów,
uczestników Dni Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej "Kultura dla
tolerancji", które trwają w Krakowie, odwiedziła były
hitlerowski obóz Auschwitz. Złożyli kwiaty przed Ścianą Straceń
przy Bloku Śmierci, gdzie hitlerowcy rozstrzelali co najmniej
kilka tysięcy osób.

Homoseksualiści zwiedzają Auschwitz
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Bednarczyk

07.05.2004 | aktual.: 07.05.2004 14:41

Jeden z uczestników, pastor z Łotwy otwarcie przyznający się do homoseksualizmu Ernest Ivanos powiedział, że "w tym miejscu prawo i sprawiedliwość zostały pogwałcone". "W tym miejscu nasze serca rozpamiętują tych wszystkich, którzy kochali i byli kochani. Żeby w naszych życiach ten trójkąt różowy (tak hitlerowcy oznaczali homoseksualistów więzionych w obozie - PAP), który był znakiem zagłady, stał się znakiem nadziei na lepszy świat. By sprawiedliwość, wolność i miłość były honorowane" - powiedział łotewski duchowny.

Szwed Bill Schiller z organizacji, która skupia twórców gejów i lesbijki, powiedział, że uczestnicy uroczystości składają hołd tym, którzy trafili do Auschwitz, a także innych obozów. "(...) wszystkim polskim obywatelom, więźniom wojny, Romom, Żydom, powstańcom przeciwko Hitlerowi, często zapominanym lesbijkom i gejom. Jesteśmy bardzo dumni, że silni ludzie utrzymują to muzeum, że polskie państwo utrzymuje je jako żywą historię" - powiedział.

Schiller wręczył także wicedyrektorowi muzeum Krystynie Oleksy obraz, symbolizujący los gejów i lesbijek podczas wojny. Przedstawia on drzewo z obozu w Mauthaussen przecięte drutem kolczastym.

Samuel Nowak z krakowskiej sekcji Kampanii przeciw Homofobii powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że temat zagłady homoseksualistów podczas II wojny światowej jest w Polsce pomijany i przemilczany. "Chcemy, by nasza wizyta tutaj przypomniała, że także homoseksualiści ginęli w obozach koncentracyjnych" - powiedział.

Uczestnicy uroczystości szli trzymając flagi w barwach tęczy, symbolu międzynarodowego ruchu gejów oraz związanego z nim ruchu lesbijek i transseksualistów.

Homoseksualiści więzieni w hitlerowskim obozie Auschwitz-Birkenau stanowili nieliczną grupę. Według niepełnych danych Muzeum, w obozie było ich kilkudziesięciu. Rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt powiedział, że w materiałach z sierpnia 1944 roku obozowy ruch oporu wymieniał liczbę 28 więźniów - homoseksualistów na ogólną wówczas liczbę około 100 tysięcy osób.

Dodał, że z 202 tysięcy zachowanych danych osób-więźniów, którymi dysponuje muzeum - zdjęć, wpisów, kartotek zgonów - wynika, że homoseksualistów było 48. Wszyscy byli Niemcami. Dwunastu spośród nich zginęło.

W muzealnej ekspozycji temat więźniów-homoseksualistów pojawia się w bloku 6 na terenie KL Auschwitz, przy okazji przedstawienia oznakowania poszczególnych grup więźniów. Homoseksualistów oznaczano różowym trójkątem.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II, czyli Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady polskich i europejskich Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Liczbę ofiar Auschwitz w latach 1940-1945 szacuje się na 1,1 do 1,5 miliona ludzi, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

W 1947 roku na terenie byłego obozu powstało muzeum, które rocznie odwiedza około 500 tysięcy osób.

W 2000 roku muzeum Auschwitz-Birkenau otrzymało laur "Orfeo Iris" przyznany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kulturalne Gejów i Lesbijek (ILGON). Placówka otrzymała ją za pamięć o homoseksualistach-ofiarach hitleryzmu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)