Trwa ładowanie...
d10y3si
angela merkel
+1
01-07-2013 17:30

Hollande i Merkel: szpiegowanie UE przez USA nie do przyjęcia

Po ostatnich doniesieniach o szpiegowaniu UE przez amerykański wywiad prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel zgodnie ocenili, że jest to działanie "nie do przyjęcia".

d10y3si
d10y3si

Hollande wezwał USA do "natychmiastowego zaprzestania" tych działań, podkreślając że Francja "nie może zaakceptować tego rodzaju zachowania między partnerami i sojusznikami".

- Doskonale wiemy, że są systemy, które trzeba kontrolować, zwłaszcza jeśli chodzi o walkę z terroryzmem, nie sądzę jednak, aby dotyczyło to naszych ambasad, czy aby takie zagrożenie istniało w Unii Europejskiej - powiedział Hollande przebywający z wizytą w Lorient na zachodzie Francji.

W tym samym duchu wypowiedział się Steffen Siebert rzecznik niemieckiej kanclerz. - Szpiegowanie przyjaciół jest nie do przyjęcia - oświadczył, podkreślając że "zaufanie musi zostać przywrócone".

Ponadto prezydent Francji powiedział, że polecił ministrowi spraw zagranicznych Laurentowi Fabiusowi, aby skontaktował się z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym w celu wyjaśnienia kwestii szpiegowania. Fabius ma spotkać się z ambasadorem USA w Paryżu, aby przekazać mu, iż Francja "nie może tolerować takiego zachowania między przyjaciółmi i sojusznikami".

d10y3si

W związku ze sprawą również austriackie MSZ wezwało we wtorek na rozmowę ambasadora USA w Austrii Williama Eacho. - Zarzuty (o szpiegowanie) są dla nas nie do zaakceptowania. Żądamy szybkich oficjalnych wyjaśnień ze strony amerykańskiej, czy doniesienia te są prawdziwe i jakie konkretne działania szpiegowskie są w Austrii prowadzone - oświadczył szef austriackiej dyplomacji Michael Spindelegger.

Satysfakcjonujących - jak podkreślono - wyjaśnień zażądały władze Włoch: prezydent Giorgio Napolitano i szefowa MSZ Emma Bonino. Okazało się, że w ambasadzie Włoch w Waszyngtonie była aparatura podsłuchowa.

KE powtórzyła w poniedziałek, że czeka na wyjaśnienia władz USA na temat doniesień o szpiegowaniu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) UE i krajów członkowskich. - To niepokojące doniesienia i wymagają pełnego wyjaśnienia - powiedziała rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen. Dodała, że gdy informacje te zostały opublikowane, KE zwróciła się do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, by podjąć ten temat z władzami w Waszyngtonie oraz ambasadą USA w Brukseli. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton rozmawiała już o tym z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

d10y3si
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10y3si
Więcej tematów