Trwa ładowanie...
d4b1wcg
unia europejska
15-11-2003 19:50

Holendrzy nie chcą polskich pracowników?

Większość holenderskich parlamentarzystów
opowiada się za utrzymaniem przynajmniej od 2006 r. restrykcji w
dostępie Polaków i innych nowych członków Unii Europejskiej do
rynku pracy w Holandii.

d4b1wcg
d4b1wcg

Poinformowała o tym holenderska agencja prasowa ANP, powołując się na polityków ze współrządzących partii chadeckiej CDA i liberalnej VVD oraz wspierającej ich w tej kwestii opozycyjnej populistycznej Listy Pima Fortuyna.

Rząd holenderski obiecał, że otworzy holenderski rynek pracy dla obywateli nowych państw członkowskich UE, w tym Polaków, od pierwszego dnia poszerzenia Unii 1 maja 2004 r. Jednak w związku z zastojem gospodarczym "trzy partie boją się, że Holandia zostanie 'zalana' na przykład przez Polaków czy Czechów" - napisała ANP, cytując deputowanych do Drugiej (niższej) Izby holenderskiego parlamentu z CDA i VVD.

Nie czekając na obiecany przez Ministerstwo Pracy w Hadze raport o spodziewanych skutkach przyszłorocznego poszerzenia UE dla holenderskiego rynku pracy, wyrażają oni przekonanie, że Holandia nie może się natychmiast w pełni otworzyć dla pracowników z Europy Środkowej i Wschodniej.

Oczywiście nie nawołują do całkowitego zamknięcia rynku pracy, zwłaszcza że Holandia już obecnie korzysta z robotników sezonowych z Polski i innych krajów w rolnictwie i ogrodnictwie.

d4b1wcg

Holandia nie jest pierwszym państwem Unii, które może się wycofać z obietnicy całkowitego otwarcia swojego rynku pracy dla nowych członków (Traktat Akcesyjny dopuszcza utrzymanie restrykcji nawet przez siedem lat po poszerzeniu). Przymierza się do tego również Dania.

Od początku zamiar utrzymania ograniczeń deklarowały Niemcy i Austria. Natomiast Szwecja, Dania, Holandia, Grecja, Irlandia i Wielka Brytania zapowiadały otwarcie swoich ryków pracy od 1 maja 2004. Kilka rządów unijnych wspominało o dwuletnim okresie przejściowym, a inne zachowywały milczenie w tej sprawie.

d4b1wcg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b1wcg
Więcej tematów