Holenderski rząd zgodził się wysłać antyrakiety Patriot do Turcji
Rząd Holandii zgodził się wysłać do Turcji dwie baterie systemów obrony przeciwrakietowej Patriot - poinformował szef holenderskiej dyplomacji Frans Timmermans. Obsługa obu baterii będzie liczyć do 360 żołnierzy.
Wysłanie antyrakiet Patriot musi jeszcze zatwierdzić holenderski parlament, ale będzie to zapewne formalnością, ponieważ dwupartyjna koalicja premiera Marka Ruttego dysponuje w izbie niższej wyraźną większością.
Dzień wcześniej rząd Niemiec dał zielone światło dla udziału żołnierzy Bundeswehry w misji NATO w Turcji, gdzie Sojusz rozmieści pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot dla ochrony przed atakiem z ogarniętej wojną domową Syrii.
Zgodnie z mandatem Niemcy mogą wysłać do Turcji maksymalnie 400 żołnierzy. Mandat obejmuje również zaangażowanie samolotów systemu AWACS, które stacjonują w regionie.
Decyzję o wysłaniu niemieckich sił do Turcji musi jeszcze zaakceptować Bundestag.
O rozmieszczeniu w Turcji baterii pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot zdecydowali we wtorek ministrowie spraw zagranicznych państw NATO, na wniosek rządu w Ankarze. System ma działać odstraszająco i służyć "deeskalacji" sytuacji na granicy Turcji i Syrii, będącej południowo-wschodnią granicą NATO.
Turcja wystąpiła z prośbą do sojuszników o rozmieszczenie rakiet Patriot, by umocnić swój system obronny wobec zagrożenia ze strony Syrii. Jak się przypuszcza, walczący od ponad półtora roku z rewoltą reżim syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada ma kilkaset rakiet balistycznych, zdolnych przenosić chemiczne głowice bojowe. Wystrzelone z Syrii pociski artyleryjskie zabiły dotąd w Turcji pięć osób.