Trwa ładowanie...
23-01-2012 10:55

"Hołd pruski" powrócił do Sukiennic

"Hołd pruski" Jana Matejki wrócił do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Publiczność zobaczy obraz za kilka dni.

"Hołd pruski" powrócił do SukiennicŹródło: PAP, fot: Stanisław Rozpędzik
d13014h
d13014h

Jedno z najbardziej znanych dzieł Matejki było pokazywane w Berlinie na wystawie "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". Wróciło do Krakowa w nocy z niedzieli na poniedziałek. - Pobyt obrazu poza granicami był objęty gwarancją rządu niemieckiego - mówiła rzeczniczka Muzeum Narodowego w Krakowie Katarzyna Bik.

Skrzynia z obrazem została z pomocą podnośnika przetransportowana na wysokość II piętra i przez galeryjkę wniesiona do wnętrza Sukiennic.

- To było pierwsze dzieło, które opuściło Sukiennice przed remontem i to ostatni obraz, który wraca do nich po blisko sześcioletnim pobycie poza galerią - mówił główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie Janusz Czop. - To jedno z ważniejszych dzieł Matejki, a jednocześnie obraz symbolicznie łączący polskie muzea, bo trzeba pamiętać, że należy on do Zamku Królewskiego na Wawelu, a eksponowany był w Muzeum Narodowym - dodał Czop.

Konserwatorzy zdjęli płótno z wałka, na który było ono nawinięte i rozłożyli je na podłodze. Obraz musi "odpocząć", dopiero po 24 godzinach zacznie się jego naciąganie na krosno i montaż ram. Nie będzie to zadanie łatwe ze względu na wymiary dzieła Matejki - 3,88 na 7,85 m. Powierzchnię płótna, które ma 30,4 mkw. można porównać do niewielkiego mieszkania. - Najtrudniejsze będzie - za 2-3 dni - stawianie tego płótna, wkładanie go do ważącej kilkaset kilogramów ramy i wieszanie na ścianie - mówił Czop.

d13014h

Przed remontem Sukiennic obraz wisiał centralnie w sali nazywanej salą "Hołdu Pruskiego". Teraz zmieni się miejsce jego eksponowania - będzie wisiał w tej samej sali, ale naprzeciwko innego dzieła Matejki "Kościuszko pod Racławicami". W centrum pozostaną "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego.

"Hołd pruski" jest własnością Zamku Królewskiego na Wawelu, jako depozyt eksponowany jest w Muzeum Narodowym w Krakowie. W Sukiennicach był on pokazywany po raz ostatni w 2006 r. W latach 2006-07 obraz został poddany gruntownej konserwacji przez zespół specjalistów z Zamku Królewskiego na Wawelu oraz z Muzeum Narodowego w Krakowie. Po konserwacji był pokazywany na Wawelu, był też eksponowany na zorganizowanej na Zamku wystawie w 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

Z powodu montażu dzieła Galeria Sztuki Polskiej XIX w. będzie jeszcze do wtorku zamknięta dla zwiedzających, a do 30 stycznia nie będzie można zwiedzać Sali Siemiradzkiego.

"Hołd pruski" został namalowany w latach 1880-82. Obraz przedstawia Albrechta Hohenzollerna, ostatniego wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego i pierwszego świeckiego księcia Prus, przysięgającego wierność polskiemu królowi Zygmuntowi I Staremu 10 kwietnia 1525 r.

Sukiennice opuści inny obraz Matejki "Rejtan", który wróci do Zamku Królewskiego w Warszawie.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj