PolskaHołd powstańczy w kilku wersjach kulturalnych

Hołd powstańczy w kilku wersjach kulturalnych

Spektakle, koncerty, wystawy, gry edukacyjne, imprezy sportowo-rekreacyjne to jedne z wielu atrakcji, które przygotowały władze Warszawy w związku z obchodami 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dzięki temu każdy mieszkaniec stolicy, w zależności od upodobań, znajdzie swój sposób na uczczenie rocznicy zrywu sprzed 66 lat. Obchody rozpoczną się w czwartek 29 lipca, a skończą 3 października uroczystym zgaszeniem płomienia na kopcu Powstania Warszawskiego.

Hołd powstańczy w kilku wersjach kulturalnych
Źródło zdjęć: © Metropolia Warszawska

Już w piątek 30 lipca o godz. 20.30 odbędzie się wyjątkowy koncert "Pamiętamy '44", który promuje płytę "Wawa2010.pl" wydaną przez MPW. Na płycie znalazło się 13 popularnych utworów, m.in. "Marsz Mokotowa", "Warszawa da się lubić", "Siekiera motyka". Utwory zaśpiewa Karolina Cicha, której będą towarzyszyć znani artyści, m.in. Tymon Tymański, Jacek Hałas, Jacek Szymkiewicz.

W sobotę władze Warszawy zapraszają też na oficjalną część obchodów - uroczysty Apel Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego. Tego samego dnia o godz. 20.00 na pl. Krasińskich można obejrzeć widowisko "Sztandary '44" przygotowane przez Stołeczną Estradę. Na scenie zobaczymy znakomitych aktorów, m.in.: Wiktora Zborowskiego, Roberta Gonerę, Teresę Lipowską, Ewę Błaszczyk, oraz śpiewaków operowych: Izabelę Kłosińską i Adama Kruszewskiego. Podstawę do stworzenia scenariusza stanowiły dokumenty, zdjęcia, pamiętniki i relacje świadków. "Sztandary '44" to próba poetyckiego opisu losów uczestników Powstania Warszawskiego.

Niewątpliwym hitem tegorocznych obchodów będzie premiera filmu "Miasto Ruin", która odbędzie się 1 sierpnia w MPW. Film na potrzeby Muzeum przygotowało studio Platige Image. Trwa tylko 5 min, ale na jego wykonanie potrzeba było aż 2 lata. Wszystko za sprawą szczegółowych obrazów stolicy z 1944 r., na które graficy nanosili poszczególne obiekty. Żeby zachować wierność ruin każdego z budynków, MPW wystąpiło z apelem do warszawiaków o oryginalne zdjęcia z czasów Powstania. Film jest symulacją lotu liberatora nad opustoszałym i zniszczonym walką miastem. - Projekt ten uświadamia, jak naprawdę wyglądała Warszawa tuż po Powstaniu i ile ludzkiej pracy było trzeba, żeby mogła się z tych ruin podnieść - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor MPW. Kolejna propozycja uczczenia Powstania skierowana jest do najmłodszych. Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało dla nich spotkanie, na którym będą mogli poznać historię dzielnego Zawiszy Czarnego i innych polskich rycerzy. Tematem przewodnim jest hasło "Na słowie harcerza polegaj
jak na Zawiszy". Uczestnicy będą mieli okazję stworzenia własnego stroju rycerskiego, będą mogli też namalować rycerski herb na swojej tarczy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00.

Najważniejszą chwilą, jak co roku, będzie wybicie godziny "W". Władze Warszawy apelują o uczczenie jej bez względu na to, gdzie będziemy, symboliczną minutą ciszy. - W PRL-u próbowano zatrzeć pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego, która jednak przeżyła. Ważne jest, żeby 1 sierpnia o godz. 17.00 każdy mieszkaniec Warszawy przystanął na chwilę i zastanowił się nad bohaterstwem i odwagą żołnierzy walczących o wolność naszego miasta - podkreśla Jacek Wojciechowicz, zastępca prezydenta miasta. Również w niedzielę w godzinę "W" na warszawskiej Wiśle po raz kolejny pojawią się kolorowe kajaki Fundacji AVE. Kajakarze będą trzymali ogromne transparenty z hasłem "Pamiętamy", a w hołdzie żołnierzom rzucone zostaną biało-czerwone róże. W spływie udział może wziąć każdy, organizatorzy nie wymagają umiejętności pływania i kierowania kajakiem , bo nad bezpieczeństwem uczestników będą czuwać ratownicy WOPR. O godz. 19:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy pomniku Polegli Niepokonani odbędzie się ekumeniczne
nabożeństwo. Dla osób, które lubią śpiewać, miasto przygotowało imprezę " Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Wspólnie z warszawiakami zaśpiewa Weronika Grozdew, której akompaniować będzie zespół Andrzeja Borzyma. Start o godz. 20:00. 7 sierpnia zwolennicy aktywnego spędzania czasu będą mogli wyjechać w Masie Powstańczej na rowerze szlakiem Zgrupowania "Żywiciel". Tego samego dnia warszawiacy wraz z rodzinami wcielą się w rolę wojennych fotoreporterów i ruszą tropem legendarnego powstańca w grze miejskiej "Twoja klisza z Powstania".

Zobacz wydanie internetowe: Promocja budowy II linii metra w Warszawie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)