ŚwiatHołd na katyńskim cmentarzu

Hołd na katyńskim cmentarzu

Apelem poległych i modlitwą za polskich oficerów i cywilów zamordowanych w Katyniu zakończyły się na terenie Memoriału Katyńskiego obchody 5. rocznicy otwarcia i poświęcenia Cmentarza Wojennego.

Hołd na katyńskim cmentarzu
Źródło zdjęć: © PAP

28.07.2005 | aktual.: 28.07.2005 14:18

Przedstawiciele Rodzin Katyńskich, harcerzy i wojska złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i na znajdujących się wokół niego zbiorowych mogiłach. Wcześniej odprawiono także modlitwę i zapalono świeczki za ofiary totalitaryzmu pod krzyżem prawosławnym w rosyjskiej części Memoriału.

W uroczystości wzięli udział sekretarz Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Witold Kulesza i ambasador Polski w Rosji Stefan Meller. Wiele osób przywiozło wieńce i wiązanki kwiatów.

Przyjechałem tutaj, bo miałem taką potrzebę serca - powiedział syn zamordowanego w Katyniu Ryszard Szpilewski z gdyńskiej Rodziny Katyńskiej. Jest to dla mnie tym ważniejsze, że przez wiele lat nie mogłem mówić, że mój ojciec zginął w Katyniu - dodał.

Zbrodnia katyńska musi zostać wyjaśniona i rozliczona; czekamy na to i będziemy czekać aż do skutku - powiedział Andrzej Przewoźnik. Nie możemy spocząć, dopóki nie poznamy nazwisk wszystkich pomordowanych i nie ustalimy miejsc ich pochówku - powiedział Przewoźnik. To nasz obowiązek, nasza powinność wobec tych, którzy oddali życie i wobec tysięcy bliskich ofiar tej zbrodni - dodał.

Na podstawie decyzji radzieckich władz z 5 marca 1940 r. uśmiercono strzałem w tył głowy 22,5 tys. polskich oficerów, policjantów, prawników wziętych do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. i nieznane jest miejsce pochówku ponad 7 tys. z nich. Śledztwo w tej sprawie prowadziła prokuratura rosyjska przez 14 lat. Zostało umorzone w roku ubiegłym; nikomu nie postawiono zarzutów. Rosjanie nie uważają zbrodni katyńskiej za ludobójstwo, ale za zbrodnię, która ulega przedawnieniu.

Polskie śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 30 listopada ubiegłego roku. Strona rosyjska wbrew wcześniejszym zapowiedziom dotychczas nie przekazała Polsce 183 tomów akt rosyjskiego śledztwa.

Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu został otwarty i poświęcony 28 lipca 2000 r. W Katyniu spoczywa 4400 polskich oficerów Wojska Polskiego, a także cywile.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)