Trwa ładowanie...
d1ktllc

Holandia chce, by katastrofą malezyjskiego boeinga zajął się trybunał ONZ

Rząd Holandii popiera pomysł utworzenia przy pomocy ONZ międzynarodowego trybunału do ustalenia i osądzenia odpowiedzialnych za zestrzelenie w ubiegłym roku malezyjskiego boeinga nad wschodnią Ukrainą - na terenach pod kontrolą prorosyjskich separatystów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miejsce katastrofy
Miejsce katastrofy (AFP, Fot: Dominique Faget)
d1ktllc

Premier Holandii Mark Rutte oświadczył, że władze jego kraju uważają, że taki trybunał jest "najlepszym sposobem wymierzenia sprawiedliwości sprawcom".

- Żadna droga nie jest perfekcyjna w 100 proc., lecz to najlepszy sposób - powiedział Rutte po cotygodniowym posiedzeniu swego gabinetu. Premier Holandii odmówił odpowiedzi na pytanie, gdzie mógłby się mieścić taki trybunał. Zaznaczył, że istnieje także plan B, jeśli to rozwiązanie by nie zadziałało, lecz ono, zdaniem Ruttego, wydaje się najlepsze.

Niemal 200 z 298 osób na pokładzie malezyjskiego Boeinga 777, który się rozbił przed rokiem na Ukrainie wschodniej, było obywatelami holenderskimi.

d1ktllc

W czwartek Malezja zapowiedziała, że wniesie do Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji dotyczącej utworzenia międzynarodowego trybunału ds. katastrofy boeinga malezyjskich linii lotniczych. Omawianie tej sprawy ma potrwać ok. miesiąca. Rezolucję, jak pisze agencja Associated Press, przygotowało pięć państw, które badają katastrofę.

Rosja, jako stały członek Rady Bezpieczeństwa dysponująca prawem weta, może zablokować każdą rezolucję RB ONZ.

17 lipca ubiegłego roku lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur malezyjski boeing 777 z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, opanowaną przez prorosyjskich separatystów. Zginęli wszyscy. Powołując się na dane wywiadowcze rządy państw zachodnich i Ukrainy przypisywały odpowiedzialność za tę tragedię działającym w rejonie katastrofy prorosyjskim separatystom, którzy mieli zaatakować boeinga przeciwlotniczym pociskiem kierowanym. Moskwa odpierała te zarzuty, sugerując, iż samolot trafiła rakieta wystrzelona przez ukraiński myśliwiec.

Zajmująca się badaniem przyczyn katastrof holenderska Śledcza Rada Bezpieczeństwa (OVV) projekt swego raportu przekazała przedstawicielom władz Holandii, Malezji, Ukrainy, USA, Rosji, Wielkiej Brytanii i Australii celem zgłoszenia przez te państwa własnych uwag. Władze Rosji zadeklarowały w czwartek "szereg zastrzeżeń" wobec projektu. Oczekuje się, że ostateczna wersja dokumentu zostanie przedstawiona w październiku.

d1ktllc

Podziel się opinią

Share
d1ktllc
d1ktllc
Więcej tematów