Trwa ładowanie...
d4daehh

Hojny Waszczykowski. Fundacje Eryka Mistewicza i Marka Jurka dostaną pieniądze z MSZ

Resort Witolda Waszczykowskiego rozdał właśnie 28,5 mln zł na "dyplomację publiczną". Na liście beneficjentów są m.in. fundacja Eryka Mistewicza, który współpracuje z MSZ czy fundacja, w której władzach zasiada Marek Jurek, wybrany do PE z listy PiS. Pieniądze popłyną też do kilku zakonów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Witold Waszczykowski
Minister Witold Waszczykowski (MSZ, Fot: Michał Jasiulewicz)
d4daehh

Jako że zbliża się połowa roku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozstrzygnęło konkurs na dofinansowanie projektów w programie "Dyplomacja publiczna 2017". Na ten cel przeznaczono 28,5 mln zł. Na liście pełno jest organizacji, za którymi stoją znane nazwiska. Na przykład Instytut Nowy Mediów to fundacja Eryka Mistewicza. Spec od PR-u aktywnie komentuje w sieci politykę, często staje w obronie PiS. Do tego jest członkiem Międzyresortowego Zespołu ds. Promocji Polski za granicą, który działa przy MSZ.

W ministerialnym zespole zasiada też Maciej Świrski, szef Reduty Dobrego Imienia. Jego fundacja także dostała pieniądze z MSZ, za 249 500 zł ma "Wspierać Polskę" (to nazwa projektu). Pieniądze dostanie też klasztor Franciszkanów w Oświęcimiu, bracia salezjanie, siostry benedyktynki czy dzieło misyjne diecezji warszawsko-praskiej.

d4daehh

MSZ dofinansuje też aż dwa projekty Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, którym kieruje Krzysztof Skowroński. To były dyrektor radiowej Trójki, który wzbudził wiele kontrowersji występując w roli konferansjera na konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i Piotra Glińskiego. Ponad 268 tys. zł trafi na program "Dziennikarze mówią o Polsce – dialog dziennikarzy polskich z dziennikarzami zagranicznymi", a ponad 106 tys. zł na "STOP FAKE - skuteczne przeciwdziałanie propagandzie i manipulacji".

Środki z MSZ trafią też do fundacji o. Tadeusza Rydzyka. Lux Veritatis dostanie 216 tys. zł na centrum upamiętniające Polaków pomagających Żydom podczas II wojny światowej. Redemptorysta regularnie apeluje o datki na ten cel w kontrolowanych przez siebie mediach. Pieniądze trafią też do Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”, w której radzie zasiada Marek Jurek, europoseł z listy PiS.

Jak czytamy na stronie MSZ "tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert określa regulamin konkursu". W regulaminie czytamy natomiast, że wśród kryteriów merytorycznej oceny znalazły się: możliwość zrealizowania zadania przez ubiegający się o to podmiot, proponowana jakość wykonania zadań, kwalifikacje osób, które będą uczestniczyć w realizacji zadania, planowany udział własnych, lub zdobytych z innych źródeł środków finansowych na realizację zadań oraz rzetelność rozliczania środków w ubiegłych latach, jeśli oferenci realizowali już zadana zlecone przez MSZ.

Komentarza biura prasowego resortu nie udało nam się uzyskać.

d4daehh

Podziel się opinią

Share
d4daehh
d4daehh
Więcej tematów