ŚwiatHiszpańscy wojskowi popierają aresztowanego generała

Hiszpańscy wojskowi popierają aresztowanego generała

Premier Hiszpanii, Jose Luis Rodriguez Zapatero poparł sankcje podjęte przez ministra obrony wobec dowódcy wojsk lądowych, generała Jose Meny Aguado. Generał zagroził interwencją wojska, jeśli dojdzie do nadmiernego rozszerzenia autonomii Katalonii, które godziłoby w jedność Hiszpanii. Tymczasem 77 oficerów hiszpańskich, w większości należących do wojsk lądowych oraz do Gwardii Cywilnej, wystosowało list z poparciem dla aresztowanego generała.

10.01.2006 14:45

Na wniosek ministra obrony Jose Bono generał znajduje się od minionej soboty w areszcie domowym. W najbliższy piątek minister wystąpi na posiedzeniu rządu z wnioskiem o zdymisjonowanie 63-letniego Meny, który w marcu tego roku powinien przejść na regulaminową emeryturę.

Premier zaprzeczył, jakoby wewnątrz sił zbrojnych istniało niezadowolenie z powodu sankcji. Problem nie wykracza poza indywidualne wystąpienie generała Meny - powiedział Zapatero.

Tymczasem 77 oficerów hiszpańskich, w większości należących do wojsk lądowych oraz do Gwardii Cywilnej, wystosowało list z poparciem dla aresztowanego generała.

Gen. Mena w przemówieniu wygłoszonym w zeszły piątek na uroczystości wojskowej w Sewilli zagroził interwencją wojska, jeżeli nowy status Katalonii naruszy granice wyznaczone przez konstytucję Hiszpanii "stojącej na straży jedności terytorialnej kraju".

Proponowany przez lokalny rząd Katalonii status określa Katalończyków jako "naród", który "ma prawo do swobodnego decydowania o swojej przyszłości"; status znacznie rozszerza zakres autonomii regionu.

W liście opublikowanym w poniedziałek przez dziennik "La Razon", oficerowie hiszpańscy bronią generała Meny i wyrażają opinię, że jego wypowiedzi "absolutnie nie można uważać za sprzeczne z regulaminem wojskowym".

"Poinformowanie przełożonych, że istnieje niepokój w siłach zbrojnych, powołanie się na konstytucję kraju, przypomnienie o obowiązku każdego żołnierza do lojalności wobec złożonej przysięgi i stania na straży konstytucji, czy wyrażenie powszechnie panującej opinii publicznej, odzwierciedlanej przez środki przekazu, nie może być uważane za osobisty pogląd" - podkreślają oficerowie.

Tymczasem prasa europejska szeroko komentuje zapowiedź dymisji i areszt domowy dla generała Meny, wspominając "upiory" z przeszłości Hiszpanii: wojnę domową, dyktatorskie rządy generała Francisco Franco, próbę dokonania przewrotu wojskowego w lutym 1981 r., ponad 5 lat po śmierci Franco, którą udaremniła odważna osobista interwencja króla Juana Carlosa.

Grażyna Opińska

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)